Gdzie kupić mieszkanie – wady i zalety dużych i małych miast

Ostatnie dekady w Polsce stoją pod znakiem intensywnej migracji ludności do największych miast. Trudno dziwić się temu zjawisku dotyczącemu głównie młodych osób, które poszukują większych możliwości zawodowych, edukacyjnych, jak również bogatej oferty kulturalnej charakterystycznej dla dużych miejscowości. Z drugiej strony klasa średnia coraz chętniej przenosi się na przedmieścia, gdzie życie jest spokojniejsze, a ceny nieruchomości niższe. Na czym polegają wady i zalety mieszkania w mieście zaliczającym się do dużych aglomeracji, a jakie mocne i słabe strony prezentują mniejsze miejscowości?

Wady i zalety mieszkania w mieście o dużej powierzchni i liczbie ludności 

Chociaż nowe mieszkania w Warszawie wyrastają jak grzyby po deszczu, podaż zdaje się nie nadążać za popytem. Podobne zjawisko możemy zaobserwować choćby w Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie i innych największych polskich miastach. Zalety mieszkania w mieście tych rozmiarów zdają się w największym stopniu determinować decyzje nabywców nieruchomości, więc zestawienie zaczniemy od nich. 

Zalety mieszkania w mieście wojewódzkim:

  • Rozbudowany rynek pracy – największe polskie miasta naturalnie oferują najwięcej pracownikom reprezentującym zdecydowaną większość branż. Nie bez znaczenia pozostaje nieco wyższy poziom wynagrodzeń. Z tego powodu nabywcy nieruchomości wiążą swoją przyszłość z Warszawą i innymi miastami wojewódzkimi, przynajmniej do czasu przejścia na emeryturę. 
  • Oferta edukacyjna – duże miasta to jednocześnie ośrodki akademickie, a w rankingach najlepszych liceów również dominują tamtejsze placówki. Z tego powodu miasta wojewódzkie przyciągają studentów, którzy następnie chętnie zostają na miejscu, ale także rodziny mające na uwadze ofertę edukacyjną dla swoich dzieci. 
  • Życie towarzyskie i kulturalne – ten argument nie musi przemawiać do wszystkich, bo istnieją mniejsze miejscowości, w których oferta kulturalna jest rozbudowana, a ich przewagę stanowią tereny rekreacyjne i wypoczynkowe. Mimo wszystko duże miasta dają o wiele większy wybór w kwestii spędzania wolnego czasu. 

Wady mieszkania w dużym mieście:

  • Poziom hałasu – choć nie dotyczy to wszystkich lokalizacji, mieszkając w dużym mieście, zazwyczaj trzeba nieco podwyższyć swój próg tolerancji na bodźce dźwiękowe. 
  • Korki i odległość – mimo szerokiej oferty zawodowej i rozrywkowej odległości w największych miastach należy raczej liczyć w minutach i godzinach, a nie kilometrach. Korki sprawiają, że dojazd do pracy bywa udręką, choć istnieją lokalizację, których ten argument nie dotyczy. Dobrym tego przykładem jest warszawska Wola, w tym Osiedle Vola proponowane przez Ronson Development. Lokalizacja tej nowoczesnej inwestycji pozwala dotrzeć do Śródmieścia nawet w kilka minut, a sama dzielnica jest dziś jednym z centrów biznesowych. W pobliżu funkcjonuje niezbędna infrastruktura, a mieszkańcy mają do dyspozycji co najmniej kilka dużych parków.
  • Ceny nieruchomości – nie da się ukryć, że w dużych miastach są sporo wyższe, jednak udana kariera zawodowa i związane z nią zarobki mogą zrekompensować tę wadę. 

A może warto przenieść się na przedmieścia?

Wszystkie zalety mieszkania w mieście wojewódzkim mogą być dostępne również dla mieszkańców małych miejscowości. Wszystko zależy od lokalizacji. Mniejsze miasta tak naprawdę nie mają pod tym względem wielu cech wspólnych, co należy wziąć pod uwagę, przedstawiając ich mocne i słabe strony.

Zalety mieszkania w mieście powiatowym lub na przedmieściach:

  • Mniejsze korki – choć mieszkanie w małej miejscowości zmusza niekiedy do dalszych podróży, na co dzień ich mieszkańcy nie są skazani na zatłoczone drogi i kolejki w sklepach, urzędach czy bankach.
  • Jakość powietrza – przynajmniej w cieplejszych porach roku stanowi przewagę małych miast, ale w sezonie grzewczym sytuacja się wyrównuje i smog pojawia się również tam.
  • Możliwości rekreacyjne – zazwyczaj małe miasta dają więcej możliwości w zakresie rekreacji, spacerów czy wycieczek rowerowych, choć oczywiście nie jest to regułą. 
  • Spokój – życie w mniejszych miejscowościach toczy się wolniej, co ma swoje zalety. 
  • Tańsze nieruchomości – mieszkania i domy w małych miastach są tańsze niż w tych największych, jednak gdy weźmiemy pod uwagę miejscowości należące do dużych aglomeracji i oferujące atrakcyjny dojazd do centrum, zależność ta staje się wyraźnie słabsza. 

Wady mieszkania w mniejszej miejscowości:

  • Ograniczony rynek pracy – znalezienie zatrudnienia w mniejszej miejscowości może przebiegać dłużej, a niektórzy specjaliści nie znajdują odpowiednich ofert.
  • Ograniczona oferta kulturalna i rozrywkowa – o ile wizyta w kinie czy restauracji nie stanowi kłopotu również w małych miastach, o tyle poza dużymi aglomeracjami trudniej o regularne odwiedzanie teatru, filharmonii czy koncertów, a dostępna oferta jest ograniczona.
  • Poziom komunikacji publicznej – stanowi bolączkę wielu mniejszych miejscowości, położonych w znacznej odległości od miast wojewódzkich i powiatowych. Brak auta bywa w nich dokuczliwy.

Wady i zalety miast o zróżnicowanej liczbie mieszkańców zawsze będą wynikały z indywidualnej percepcji i potrzeb. Oba rozwiązania mogą okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

Go up Phone

Porozmawiaj z nami

Zadzwoń na numer 22 823 97 98 lub zostaw kontakt do siebie.

Oddzwonimy niezwłocznie. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku, od godziny 9:00 do 17:00.

    Przed wyrażeniem zgód zapoznaj się z informacjami o przetwarzaniu danych tutaj.

    * Prosimy o wypełnienie pól oznaczonych “*”