Prace wykończeniowe krok po kroku

Nowe M to duże wyzwanie, a jego urządzanie to ekscytujący proces. Ale zanim przystąpimy do ostatecznych szlifów, trzeba podjąć kluczowe decyzje związane z jego wykończeniem. Warto dobrze przygotować się do tego, by na koniec nasze mieszkanie było miejscem z NASZYCH marzeń.

To, ile pracy trzeba będzie włożyć w wykończenie, zależy od stanu w jakim mieszkanie kupujemy. Stan deweloperski oznacza, że mieszkanie będzie przygotowane do dalszych prac remontowych. Możemy więc liczyć na to, że wszystkie instalacje będą już położone, ściany będą gotowe do malowania, a na podłodze znajdzie się wylewka. Znacznie wygodniejszą opcją jest „mieszkanie pod klucz”, gdzie nie musimy martwić się żadnymi pracami remontowymi. Wszelkie szczegóły wymarzonego wystroju ustalamy wówczas z architektem wnętrz, a po zakończeniu prac odbieramy mieszkanie gotowe do wprowadzenia się. Do wyboru mamy zazwyczaj kilka pakietów w różnych standardach, rozliczamy się najczęściej według stawki za m2 wykończonego lokalu.

Jeśli jednak nasze mieszkanie chcemy wykończyć sami, powinniśmy pamiętać, by dobrze zaplanować remont, ponieważ kolejność wykonywanych przez ekipę prac nie jest przypadkowa. Jeśli już w trakcie prac wykończeniowych zechcemy wprowadzić istotną zmianę, jej uwzględnienie może zająć znacznie więcej czasu i znacznie zwiększyć koszty. Dlatego dobry harmonogram na początku to podstawa. Oto kolejność, o której należy pamiętać:

Krok 1. Jeżeli postanowiliśmy zmienić układ mieszkania, to od prac związanych z tymi zmianami zaczynamy prace wykończeniowe. Chcesz połączyć kuchnię z salonem? A może zamierzasz wydzielić sypialnię z pokoju dziennego? Teraz jest czas na wyburzanie lub dobudowywanie ścian działowych. Jeśli natomiast kupujemy mieszkanie jeszcze na etapie budowy, wszelkie pomysły warto zgłosić od razu w ramach zmian lokatorskich – dzięki temu gotowe lokum będzie w pełni dopasowane do naszych oczekiwań.

Krok 2. Kolejnym etapem jest montaż instalacji. Oczywiście wtedy, gdy chcemy zmienić układ zaproponowany przez dewelopera. By o tym zdecydować, potrzebny jest projekt kuchni, łazienki, a także rozmieszczenia sprzętów elektrycznych. W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się instalacją wodno-kanalizacyjną, ponieważ wymaga to ukrycia rur w ścianach lub w podłodze. Następnie rozprowadzane są kable elektryczne, telewizyjne, alarmowe itp. W mieszkaniach na osiedlach firmy Ronson instalacje są dostosowywane do oczekiwań nabywcy, dlatego nie musi się on martwić, że w nowym mieszkaniu konieczny będzie od razu duży remont.

Krok 3. To czas na wyrównanie ścian i podłóg, jeśli jest taka konieczność. Przed położeniem warstwy wykończeniowej podłogi, często nieuniknione jest zlikwidowanie ewentualnych nierówności podłoża. Na tym etapie wykonywana jest wylewka samopoziomująca. W inwestycjach firmy Ronson nie musimy martwić się o ten etap, ponieważ ściany w standardzie są wygładzone i pomalowane na biało, a wylewka samopoziomująca jest już wylana.

Krok 4. Kiedy wylewki oraz tynki wyschną, można przystąpić do wykonania tak zwanej zabudowy lekkiej, czyli montażu sufitów podwieszanych, zabudów, konstrukcji z karton-gipsu, o ile takie elementy zaplanowaliśmy. Następnie szpachlujemy i gładzimy ściany tam, gdzie nie będą one wykończone płytkami.

Krok 5. Czas ruszyć z wykończeniem ścian. Na tym etapie swoją pracę rozpoczyna glazurnik. Aby zwiększyć przyczepność farby oraz zniwelować chłonność powierzchni, które będą malowane, należy je zagruntować. Po powyższych pracach przygotowawczych możemy przystąpić do pierwszego malowania sufitów, a następnie ścian.

Krok 6. Prace remontowe dobiegają końca i to na tym etapie mieszkanie nabiera ostatecznego wyglądu. Jeżeli wilgotność pomieszczeń oraz wylewek na to pozwala, można układać podłogę drewnianą, czy panele. Po wykończeniu podłóg następuje montaż drzwi wewnętrznych oraz listew przypodłogowych. Po uprzednim dokładnym zabezpieczeniu zamontowanych już materiałów, można przystąpić do drugiego malowania ścian.

Krok 7. To najprzyjemniejsza część remontu. Do mieszkania można zacząć wnosić meble, a zaraz po nich wszelkie dodatki, które finalnie zdecydują o charakterze wnętrza. To już ostatni krok przed zamieszkaniem w naszym mieszkaniu.

Należy pamiętać, że powyższa kolejność prac może się różnić w zależności od zastosowanych rozwiązań wykończeniowych, zwłaszcza tych mniej standardowych. Niezależnie od tego, jedno jest pewne: Jeśli chcemy, by prace remontowe w naszym mieszkaniu przebiegały sprawnie, powinny być przemyślane i zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem.

Opublikowano:
13.11.2017