Małe mieszkania? Problemy ze zmieszczeniem życia na niewielkiej powierzchni? Podpowiedzi projektanta wnętrz.

Krzysztof Gałek, projektant wnętrz w firmie redNet Dom
Małe mieszkania często wymuszają uwzględnienie całego szeregu funkcji od kuchni i łazienki, jadalni, bawialni, miejsca do pracy po sypialnię zaledwie w dwóch lub trzech pomieszczeniach. Może się wydawać, że łączenie niektórych funkcji spowoduje konflikt związany z użytkowaniem danej przestrzeni. Powyższe aspekty sprawiają, że aranżacja małej przestrzeni to nie lada wyzwanie, a walka toczy się o każdy centymetr! Poniżej przedstawiamy dwa, sprawdzone sposoby na urządzenie małego mieszkania.

Sposób nr 1: optyczne powiększenie pomieszczenia poprzez

– Jasne kolory
– Lustra
– Światło w małych przestrzeniach
– Dobrze dobrane oświetlenie

Optyczne powiększenie sypialni i łazienki poprzez zastosowanie jasnych kolorów i światła

Wykańczając małe mieszkanie, należy pamiętać, że dominującą kolorystyką powinna być paleta jasnych, świetlistych kolorów, które optycznie powiększą projektowaną przestrzeń. W takich wnętrzach można oczywiście pozwolić sobie na kolorowe akcenty w postaci dodatków. Świetnie sprawdzą się również lustra, które możemy umieścić na frontach meblowych lub w wykończeniu ścian, a także w przestrzeni pomiędzy szafkami w kuchni. Inne materiały wykończeniowe także mogą być połyskliwe, np. lakiery na meblach czy szklane przegrody.
Należy ponadto zwrócić uwagę na światło w małych przestrzeniach. Powinniśmy ograniczyć do minimum zasłanianie okien, aby jak najlepiej doświetlić wnętrze. Należy unikać ciężkich zasłon czy firan. Kolejny ważny aspekt to światło sztuczne – powinniśmy zastosować światło docierające do każdego zakątka mieszkania – każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Biorąc pod uwagę, że stół jadalny będzie najprawdopodobniej również miejscem do pracy, należy go odpowiednio oświetlić, najlepiej mocnym światłem rozproszonym.

Sposób nr 2: wielofunkcyjność i zabiegi aranżacyjne zapewniające oszczędność miejsca

– Usunięcie zbędnych ścianek działowych
– Meble na wymiar
– Stuprocentowe wykorzystanie przestrzeni


Rzut mieszania 1-pokojowego o pow. 33 m2 w inwestycji MOKO. Po drobnych przeróbkach powstała strefa sypialniana, a usunięta ścianka działowa pozwoliła na otwarcie przestrzeni jadalnianej.

Podpis: Rzut mieszania 1-pokojowego o pow. 33 m2 w inwestycji MOKO. Po drobnych przeróbkach powstała strefa sypialniana, a usunięta ścianka działowa pozwoliła na otwarcie przestrzeni jadalnianej.

Czytaj więcej

Na początek sprawa najważniejsza: niepotrzebne ścianki działowe. W miarę możliwości warto pozbyć się wszystkich niepotrzebnych podziałów, takich jak przegrody

Mniejsze strefy można wydzielić przegrodami niestałymi. I tak: aneks sypialniany można oddzielić zasłoną, a salonik otwartym regałem na książki. W wyborze doposażenia ruchomego możemy wybierać z szerokiej gamy urządzeń i mebli wielofunkcyjnych, takich jak np. kanapa z funkcją spania czy rozkładane stoły i krzesła, a nawet siedziska z regałem na książki. Zapewnienie kilku funkcji w jednym przedmiocie to przede wszystkim spora oszczędność miejsca, ale także dodatkowy walor estetyczny.

Urządzając małą przestrzeń, warto również pomyśleć o zaprojektowaniu zabudowy meblowej na wymiar, tak aby wykorzystać cały dostępny metraż. Meble wykonane na wymiar dają nam komfort całościowego wykorzystania powierzchni mieszkania, jednocześnie dają wrażenie spójności koncepcji, a także są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości niż elementy wolnostojące.

Bardzo ważnym elementem w aranżowaniu małych przestrzeni ponad wszystko jest pełne otwartości i kreatywne myślenie o przestrzeni. Nadawanie nowych funkcji pozornie martwym przestrzeniom, pomysłowość w przechowywaniu licznych przedmiotów, możliwość modulacji mebli, bądź składania chwilowo niepotrzebnych elementów to rzeczy o których myśleć trzeba już na etapie wyboru mieszkania i wprowadzania ewentualnych zmian lokatorskich. Parapet może posłużyć jako całkiem wygodna półka, pod sufitem, w pawlaczu, może znaleźć się miejsce dla rzadko używanych przedmiotów, a wygodne miejsce do pracy może służyć do udanych spotkań towarzyskich.

http://glasshouse.com.pl/blog/drzwi-przesuwne-w-malym-pomieszczeniu

 

 

Opublikowano:
27.01.2017

Eksperci