Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Od 28 kwietnia 2023 roku ustawodawca nałożył obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Dowiedz się z naszego artykułu czym jest i jakie informacje prezentuje takie zaświadczenie, a także kto jest zobowiązany do jego sporządzenia. Serdecznie zapraszamy do lektury. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej – definicja

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii – świadectwo charakterystyki energetycznej to nic innego, jak dokument, który zawiera dane na temat wielkości zapotrzebowania na energię: cieplną, chłodu oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W przypadku budynków o funkcjach niemieszkalnych poświadczenie zawiera także zapotrzebowanie na energię związaną z oświetleniem. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest realizowane dla każdego istniejącego budynku, co wynika z prawa europejskiego. Oprócz tego, że dokument pozwala na kontrolę zużycia energii przez dany budynek jego celem jest także promowanie budownictwa, które jest efektywne pod kątem energetycznym. 

Jakie informacje prezentuje świadectwo charakterystyki energetycznej?

Zakres danych obejmuje podstawowe informacje, dotyczące adresu, roku budowy, a także powierzchni użytkowej i kubatury. Ważniejsze są jednak wskaźniki energetyczne, które pozwalają określić roczne zapotrzebowanie budynku na różne rodzaje energii. Dlatego każde świadectwo energetyczne budynku zawiera wskaźnik:

  • EP – to wartość rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, która jest generowana przez spalanie kopalnych surowców energetycznych takich jak węgiel, gaz czy ropa naftowa wykorzystywana do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  • EK – to parametr określający energię końcową, która odzwierciedla poziom zużycia energii tzw. handlowej czyli potrzebnej do prawidłowej eksploatacji budynku w ciągu roku. Wskaźniki obejmują straty energii wynikające ze sprawności urządzeń grzewczych i przesyłu ciepła technologicznego lub niedokładności w kwestii regulowania urządzeń;
  • EU – parametr energii użytkowej określa zarówno poziom traconej energii, która przenika przez przegrody budowlane, czyli przez ściany, okna i dach, jak i zyski energetyczne wynikające z dodatkowej energii otrzymanej poprzez promienie słoneczne czy przebywanie ludzi w lokalach mieszkalnych.

W zależności od rozwiązań projektowych, świadectwo energetyczne budynku może obejmować również dane dotyczące jednostkowej wielkości emisji C02, a także udziału odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię. 

Wymienione powyżej wskaźniki będą różne dla każdego budynku, lecz najlepiej gdy będą one jak najniższe, co będzie oznaczać, że budynek rocznie zużywa niewiele energii oraz spełnia założenia zrównoważonego budownictwa. 

Realizację koncepcji zrównoważonego budownictwa spełniają nowoczesne osiedla wybudowane przez renomowanych deweloperów, którzy chętnie stosują niskoemisyjne rozwiązania i dobrej jakości materiały budowlane. Doskonałym przykładem są nowe mieszkania w Poznaniu na osiedlu „Grunwald między drzewami”, który wyróżnia się na tle innych inwestycji zielonym otoczeniem a także nowoczesną architekturą. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej – dla jakich budynków jest wykonywane?

Jeszcze kilka lat temu ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynków nakładała obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków wybudowanych po 2009 roku. 

Od 28 kwietnia 2023 roku za sprawą nowelizacji ustawy istnieje obowiązek przygotowywania omawianego dokumentu również dla budynków wykonanych przed 2009 rokiem. Najnowsze przepisy wskazują, że świadectwo charakterystyki energetycznej muszą wykonać:

  • właściciele lub zarządcy budynków, jeśli nieruchomości te pozytywnie przejdą proces modernizacji;
  • inwestorzy indywidualni oraz deweloperzy – oprócz tego mają również obowiązek dołączenia kopii świadectwa do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie (PnU). Warto jednak zaznaczyć, że omawiany obowiązek nie dotyczy budynków mieszkalnych o powierzchni do 70 m2;
  • właściciele lub zarządcy domów, którzy chcą sprzedaż lub wynająć nieruchomość;
  • wszystkie osoby, które chcą sprzedać lub zbyć spółdzielcze prawo do lokalu lub wynająć lokal mieszkalny.  

Jak widać, świadectwo charakterystyki energetycznej to ważny dokument, który kształtuje politykę energetyczną w polskim budownictwie. Jeśli chcesz mieć pewność, że koszty związane z zapotrzebowaniem energii budynku będą niskie, warto kupić sprawdzony lokal mieszkalny od renomowanego dewelopera funkcjonującego na rynku od wielu lat. Szukasz świetnych okazji, które pozwolą kupić Twoje wymarzone „M”? Sprawdź dostępne w naszej ofercie nowe mieszkania w Poznaniu. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Podobne Historie

5 wskazówek jak przygotować zdjęcia mieszkania na sprzedaż

Co składa się na metraż mieszkania? Sprawdź jak obliczyć powierzchnię użytkową

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – co musisz o nim wiedzieć?

Jak urządzić mały, przytulny balkon na wiosnę?

Go up Phone

Wypełnij formularz

Skontaktujemy się z tobą najszybciej jak to będzie możliwe.

    Przed wyrażeniem zgód zapoznaj się z informacjami o przetwarzaniu danych tutaj.

    * Prosimy o wypełnienie pól oznaczonych “*”