Wynajem miejsca parkingowego – czy to dobra inwestycja?

Inwestowanie to określenie, które większości osób kojarzy się z inwestowaniem na rynku mieszkalnym. Tymczasem w ostatnich latach na rynku nieruchomości wykształciło się wiele rodzajów inwestowania, zapewniających równocześnie regularny dochód. Do tej grupy należy wynajem miejsca parkingowego. Czy to dobra inwestycja? Właśnie to zagadnienie przybliżymy w niniejszym artykule.             

garaż przy bloku mieszkalnym

Wynajem miejsca parkingowego jako inwestycja lepsza od wynajmu mieszkania

Polska znajduje się w czołówce najbardziej zmotoryzowanych państw w Europie. Statystycznie na 1000 mieszkańców przypada blisko 600 samochodów, a z każdym rokiem kierowcom coraz trudniej znaleźć bezpieczne i co najważniejsze darmowe miejsce postojowe. Takie zjawisko spowodowało wykształcenie się nowego rodzaju inwestowania, jakim jest wynajem miejsca postojowego.

Do takiej inwestycji przekonuje szereg zalet. Pierwszą z nich jest małe zaangażowanie w proces nabycia i wynajęcia miejsca na samochód. Inwestycja tego typu wyróżnia się bezpieczeństwem. Wynika to z faktu, że wynajem miejsca parkingowego charakteryzuje się długoterminowym i cyklicznym – zazwyczaj co miesięcznym – pozyskiwaniem zysku. Co więcej, taka działalność inwestycyjna zalicza się również do tych bezobsługowych, gdzie nie występują dodatkowe formalności i nie trzeba się martwić problemami z najemcami.

Na uwagę zasługuje również to, że takie inwestycje nie wymagają posiadania dużego kapitału początkowego. Obecnie miejsce parkingowe należące do dewelopera kosztuje od 20 do 40 tys. zł, przy czym należy pamiętać, że można także spotkać droższe oferty.

Powyższe zalety sprawiają, że wynajem miejsca postojowego jest świetną formą wzmacniania swoich finansów, zwłaszcza dla początkowych inwestorów, którzy chcą rozpocząć pierwsze kroki w inwestowaniu. Wynajmowanie miejsc parkingowych to również dobry sposób, aby zweryfikować swoje umiejętności biznesowe przed przystąpieniem do inwestowania w lokale mieszkalne. 

Wynajem miejsca parkingowego – ile można zarobić?

Doświadczeni inwestorzy, którzy profesjonalnie zajmują się wynajmem miejsc postojowych wskazują, że stopa wzrostu może kształtować się od 5 do nawet 10%. W ostatnich latach zauważa się wzrost zainteresowania wynajmem miejsc postojowych, co jest spowodowane tym, że często osoby nabywające nowe mieszkania nie mogą sobie pozwolić na wydatek kolejnych 30-50 tys. zł na zakup miejsca postojowego. Dlatego wielu nowych właścicieli mieszkań decyduje się na wynajęcie miejsca na samochód.

Obecnie miesięczny koszt wynajmowania miejsca na auto wynosi od 200 do 600 zł w zależności od lokalizacji i popytu danego miejsca postojowego. Przeważnie kwota od 200 do 300 zł na miesiąc spotykana jest w przypadku klasycznych miejsc postojowych znajdujących się na nowych osiedlach. Górna półka cenowa obejmuje centra dużych miast, a zwłaszcza na tereny mieszkalne składające się ze starej zabudowy, na przykład kamienic z XIX wieku.

Największe zyski na wynajmie miejsca postojowego można uzyskać za te położone w garażach podziemnych. Dodatkowe zyski może przynieść również miejsce wyposażone w platformę na dodatkowe auto – takie rozwiązania są coraz częściej spotykane w polskim budownictwie.

Jakie miejsce parkingowe wynająć, aby zarobić jak najwięcej?

Jeśli chcemy, aby wynajem miejsca parkingowego był naprawdę trafioną inwestycją, przynoszącą co miesiąc zyski, najlepiej nabyć miejsce postojowe w dobrej lokalizacji. To właśnie ona – podobnie jak w przypadku inwestowania w lokale mieszkalne – jest głównym czynnikiem, który decyduje o sukcesie inwestycyjnym. Warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca postojowe, które oferują nowe inwestycje mieszkaniowe. Wrocław jest przykładem miasta, na którego terenie co roku powstaje wiele nowych inwestycji.

W praktyce najlepszymi miejscami parkingowymi są te zlokalizowane w atrakcyjnej lokalizacji, zapewniającej dogodny wjazd i łatwość parkowania najemcy, a także te zlokalizowane w pobliżu wind i schodów.

Współczesne samochody potrafią mieć ogromną wartość, dlatego najemcy chętnie wybierają również te miejsca parkingowe, które są wyposażone w monitoring i systemy bezpieczeństwa w postaci pilotów i czytników kart, pozwalających wyjechać z garażu.

Wynajem miejsca parkingowego – czy ma jakieś wady?

Chociaż wynajem miejsca parkingowego to świetna inwestycja, to niestety ma kilka wad, o których należy pamiętać. Główną wadą jest trudność w znalezieniu nabywcy w krótkim czasie. Problem ten może dotyczyć zwłaszcza miejsc, które nie występują w atrakcyjnych lokalizacjach. Przyczyną jest to, że wynajem miejsc parkingowych jest jeszcze mało popularny w Polsce, a właściciele mieszkań niechętnie decydują się na dodatkowe koszty w postaci najmu miejsca parkingowego. Do wad należy również kwestia opodatkowania, które jest o wiele wyższe niż w przypadku wynajmu lokalu mieszkalnego.

Podsumowanie

Wynajem miejsc parkingowych w Polsce to obiecująca i nisko ryzykowna inwestycja, która oferuje stosunkowo wysoką stopę zwrotu. To forma inwestowania, która jest idealna dla początkujących inwestorów, ponieważ zapewnia stabilne dochody przy niewielkim zaangażowaniu kapitałowym, zwłaszcza w dobrze zlokalizowanych miejskich obszarach.

Szukasz mieszkania wraz z miejscem parkingowym? Nowe mieszkania we Wrocławiu czekają na Ciebie!

Opublikowano:
5.10.2023