Wykończenie mieszkania pod klucz – o czym warto pamiętać?

Wykończenie mieszkania pod klucz jest jedną z ostatnich faz budowy, która odbywa się przed przekazaniem mieszkania nabywcy. Odbiór gotowego mieszkania od dewelopera jest kluczowym momentem, który wymaga szczególnej uwagi i dokładności. Warto zwrócić uwagę na wiele aspektów, aby mieć pewność, że otrzymujemy mieszkanie zgodne z naszymi oczekiwaniami i spełniające wysokie standardy jakości. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych kwestii dotyczących wykończonego mieszkania od dewelopera. Od czego warto zacząć?

mieszkanie pod klucz

Sprawdź, czy wszystkie materiały i elementy zostały wykonane zgodnie z projektem

Odbierasz mieszkanie od dewelopera i nie wiesz na co zwórić uwagę? Oto ściąga z pytań, które możesz zadać podczas oględzin:

Czy podłogi, ściany, sufity, listwy i inne elementy wykończeniowe są zgodne z planem?

Po pierwsze, upewnij się, że do wykończenia mieszkania zostały użyte wysokiej jakości materiały, a elementy wykonane zgodnie z przyjętymi standardami. Czy są one starannie wykończone i nie ma widocznych niedoskonałości? Czy wszystkie elementy są dokładnie dopasowane i nie ma żadnych luzów? Podłogi powinny być równo ułożone i nie powinny skrzypieć podczas chodzenia. Jeśli zauważysz nierówności lub uszkodzenia na powierzchni podłogi, warto zgłosić to deweloperowi, aby podłoga została naprawiona lub wymieniona. Ważne jest również, aby fugi między płytkami były równo wypełnione i nie było w nich żadnych ubytków.

Sufity również mogą wymagać dokładnej inspekcji. Sprawdź, czy nie ma żadnych widocznych uszkodzeń, takich jak pęknięcia czy odpryski. Zwróć uwagę na ewentualne plamy, które mogą świadczyć o wyciekach lub problemach z instalacjami.

Jak zostały wykonane instalacje elektryczne i hydrauliczne?

Sprawdź, czy wszystkie gniazdka, włączniki, krany i inne elementy są zamontowane zgodnie z projektem i działają poprawnie. Upewnij się, że instalacje są bezpieczne i spełniają obowiązujące normy. Warto również upewnić się, że wszystkie światła działają i nie ma żadnych problemów z przepięciami. W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej, warto sprawdzić, czy nie ma żadnych wycieków ani problemów z odpływem wody. Można również sprawdzić jej ciśnienie, aby upewnić się, że jest ono odpowiednie. 

Jak zostały wykonane malowanie ścian, montaż podłóg czy układanie płytek?

W przypadku malowania ścian warto zwrócić uwagę na równomierne pokrycie farbą. Dobrze wykonane malowanie powinno być bez smug, zacieków czy niedomalowań. Ważne jest również, aby farba dobrze przylegała do powierzchni ściany i nie odbarwiała się po krótkim czasie. W przypadku ścian, warto sprawdzić, czy nie ma żadnych nierówności. Czasami, podczas prac wykończeniowych, mogą pojawić się niewielkie wypukłości lub wgłębienia.

Czy jest dostęp do prądu, czy ogrzewanie i wentylacja działają poprawnie?

Jeśli chodzi o instalację grzewczą, sprawdź czy wszystkie kaloryfery działają i czy ciepło jest równomiernie rozprowadzane w całym mieszkaniu. Warto również sprawdzić ustawienia termostatu, aby upewnić się, że można regulować temperaturę w pomieszczeniach według własnych preferencji.

Jaka jest jakość użytych materiałów w łazience?

Kolejnym istotnym aspektem jest odporność na działanie wody. Elementy takie jak kabiny prysznicowe, umywalki czy blaty kuchenne często mają kontakt z wodą, dlatego ważne jest, aby były odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu czystości. Kabiny prysznicowe powinny być wykonane z materiałów, które nie będą nasiąkać wodą i będą łatwe do czyszczenia, aby uniknąć powstawania pleśni czy osadów. Umywalki i blaty kuchenne również powinny być odporne na działanie wody, aby można było je łatwo czyścić i utrzymać w czystości.

Czy wszystkie meble i akcesoria zostały zamontowane zgodnie z projektem?

Przyjrzyj się elementom takim jak szafki kuchenne, szafy wnękowe, meble łazienkowe czy inne elementy wyposażenia. Upewnij się, że są one zgodne z projektem i spełniają Twoje oczekiwania pod względem jakości i funkcjonalności.

Szafki kuchenne są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. To w nich przechowujemy nasze naczynia, garnki, przybory kuchenne i wiele innych rzeczy. Dlatego warto sprawdzić, czy szafki są solidnie zamocowane do ściany i czy drzwi oraz szuflady otwierają się i zamykają bez problemu.

Szafy wnękowe to doskonałe rozwiązanie do przechowywania ubrań i innych rzeczy. Sprawdź, czy drzwi szafy otwierają się płynnie i czy są one odpowiednio wykończone. Upewnij się również, czy w środku szafy znajdują się półki i wieszaki, które umożliwią Ci przechowywanie różnych rodzajów ubrań.

Meble łazienkowe powinny być solidne i odporne na wilgoć. Sprawdź, czy szafki i półki są odpowiednio zamocowane do ściany i czy drzwi oraz szuflady otwierają się bez problemu. Upewnij się również, czy na blacie znajduje się wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie różnych akcesoriów łazienkowych.

Jak zostały zamontowane parapety?

Warto również zwrócić uwagę na szczegóły dotyczące kształtu i położenia parapetów. Często są one nie tylko praktycznym elementem, ale także pełnią funkcję ozdobną. Parapety mogą mieć różne kształty, takie jak prostokątne, okrągłe czy trapezowe, co wpływa na ogólny wygląd pomieszczenia. Ważne jest, aby parapety były odpowiednio dopasowane do stylu i charakteru mieszkania.

Czy drzwi wewnętrzne i zewnętrzne są dobrze zamontowane i działają prawidłowo?

Drzwi również mają duże znaczenie zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Dobrze zamontowane drzwi zapewniają bezpieczeństwo i izolację akustyczną. Ważne jest, aby drzwi były solidne i odporne na uszkodzenia, aby zapewnić długotrwałe użytkowanie. Dodatkowo, kształt i położenie drzwi mogą wpływać na optyczne powiększenie przestrzeni w pomieszczeniu.

Odbiór wykończonego mieszkania od dewelopera jest ważnym i odpowiedzialnym momentem. Poświęć mu odpowiednią uwagę i dokładnie sprawdź, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem i wysokimi standardami. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niedociągnięcia czy usterki, nie wahaj się zgłosić ich deweloperowi, aby zostały naprawione. Pamiętaj, że odbiór mieszkania to ostatnia szansa na zgłoszenie problemów i zadbanie o to, aby wszystko było tak, jak sobie wymarzyłeś.

Jeśli dopiero szukasz wymarzonego M, sprawdź nowe mieszkania w Warszawie

Opublikowano:
26.10.2023