Smart Home – jak działa inteligentny dom?

Wykańczając nowe mieszkanie, zdecydowanie warto rozważyć zastosowanie w nim systemu Smart Home. Inteligentny dom stanowi synonim bezpieczeństwa, wygody, ale również oszczędności energii. Pozwala maksymalnie skonfigurować mieszkanie do potrzeb użytkowników i wyręcza ich w wielu czynnościach i decyzjach. Inteligentne sterowanie ogrzewaniem, podobnie jak inteligentne oświetlenie domu, stają się dzisiaj niemal standardem. Co jeszcze oferuje Smart Home? Jak działa inteligentny dom i jakie korzyści czerpią z niego domownicy?

Zamek do drzwi zamykany przez smartphona

Z czego składa się inteligentny dom?

Jedną z najważniejszych zalet systemu Smart Home jest fakt, że każdy może skonfigurować inteligentny dom (lub mieszkanie) ściśle do swoich potrzeb, decydując się na wybrane obszary i związane z nimi komponenty. Jakie elementy wchodzą w skład inteligentnego domu?

Inteligentne oświetlenie domu

W zakresie oświetlenia domu możliwości są naprawdę szerokie. Najprostszym rozwiązaniem jest sterowanie oświetleniem przy pomocy smartfonu. Poszczególne źródła światła mogą zostać wyposażone w czujniki ruchu, aby uruchamiały się tylko, gdy ktoś przebywa w pomieszczeniu. Domownicy mogą również dostosować intensywność, a nawet temperaturę barwową lamp do pory dnia. W inteligentnym domu w zimowe popołudnia działają główne źródła światła, a nocą, na przykład podczas wizyty w łazience, jedynie subtelne oświetlenie podłogowe lub naścienne o niskiej intensywności, które nie pobudza organizmu. Pod nieobecność mieszkańców światło w inteligentnym domu może zapalać się o wybranych porach, aby odstraszyć potencjalnych złodziei.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Systemy Smart Home oferują bardzo ciekawe rozwiązania z zakresu ogrzewania. Nie chodzi wyłącznie o możliwość ustawienia temperatury w mieszkaniu, ale także indywidualne dogrzewanie poszczególnych pomieszczeń, a nawet stref. Intensywność ogrzewania można dostosować do pory dnia tak, aby nie marnować energii pod nieobecność domowników, ale nagrzać mieszkanie tuż przed ich powrotem. Warto też pamiętać, że nocą niższe temperatury są korzystniejsze dla organizmu. Prawdziwy Smart Home steruje indywidualnie wszystkimi źródłami ciepła, analizuje temperaturę na podstawie wielu czujników, co prowadzi do maksymalnej oszczędności energii! Nie chodzi wyłącznie o grzejniki, ale także wpływ światła słonecznego i sterowanie roletami. W razie potrzeby sterowanie ogrzewaniem może odbywać się zdalnie.

Systemy bezpieczeństwa w inteligentnym domu

Sterowanie ogrzewaniem oraz inteligentne oświetlenie domu to nie wszystko, właścicielom nowych mieszkań w Poznaniu i innych miastach zależy na bezpieczeństwie domowników i dobytku. Smart Home czuwa również nad tym aspektem i nie chodzi wyłącznie o zaawansowane systemy alarmowe, chociaż te są dziś naprawdę doskonałe. Wizyta intruzów kończy się prawdziwym koncertem sygnałów dźwiękowych i świetlnych, co natychmiast odstrasza złodziei. Jednak ci tak naprawdę mają znikome szanse, aby dostać się do wnętrza, bo w razie próby włamania właściciel mieszkania szybko otrzyma stosowną informację na swój smartfon. Niedomknięte drzwi i okna można z łatwością zamknąć zdalnie, a jeśli domownicy o tym zapomną, równie szybko się o tym dowiedzą. W inteligentnym domu o bezpieczeństwo mieszkańców dbają też czujniki gazu, wody i dymu.

Czym jest centrala Smart Home?

Nad dobrze zgraną orkiestrą, tworzoną przez dziesiątki urządzeń, czuwać musi dyrygent. W systemach Smart Home taką rolę pełni centrala inteligentnego domu. To zazwyczaj niewielkie urządzenie będące swoistym centrum dowodzenia, które gromadzi i przetwarza wszystkie niezbędne informacje, aby samodzielnie lub zgodnie z zaleceniami domowników sterować oświetleniem, bezpieczeństwem, roletami, ogrzewaniem i klimatyzacją. W nowych mieszkaniach w Warszawie i innych miastach dość łatwo połączyć cały system przy pomocy okablowania, ale istnieją także wersje bezprzewodowe, które w przyszłości i mogą być rozbudowywane lub modyfikowane. Niektóre systemy Smart Home potrzebują do swojego działania internetu, natomiast inne pracują w oparciu o własną domową i szyfrowaną, a więc w pełni bezpieczną, sieć.

Dostęp do centrali inteligentnego domu odbywa się poprzez aplikację mobilną, z poziomu której użytkownik może sterować każdym komponentem tworzącym inteligentny dom, ale również korzystać z gotowych lub stworzonych samodzielnie programów, kontrolując w ten sposób ogrzewanie, oświetlenie, alarm, system audio i wszystkie domowe sprzęty kompatybilne z danym systemem Smart Home. Kamery znajdujące się w inteligentnym domu pozwalają natomiast kontrolować sytuację z dowolnego miejsca na świecie.

Dlaczego inteligentny dom się opłaca?

Obecnie systemy Smart Home są już naprawdę atrakcyjne cenowo, a w dodatku inteligentny dom stanowi inwestycję, która szybko się zwraca. Wystarczy pomyśleć o oszczędnościach płynących z inteligentnego sterowania oświetleniem i ogrzewaniem. Należy też pamiętać, że implementując Smart Home do swoich nowych mieszkań we Wrocławiu i innych miastach, domownicy zyskują niesłychany komfort. System każdego dnia wyręcza ich w dziesiątkach czynności, jak również decyzji, które wystarczy zaprogramować raz, zgodnie ze swoimi preferencjami. Nie bez znaczenia pozostaje wspomniany aspekt bezpieczeństwa!

Przyszli właściciele nowych mieszkań w Szczecinie i innych polskich miastach, wybudowanych przez Ronson Development, mogę liczyć na implementację pełnego innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań systemu Smart Home w swoim nowym lokum!

Opublikowano:
17.08.2022