Pomysłowe skrytki w małym mieszkaniu

Urządzanie małego mieszkania stanowi spore wyzwanie, ponieważ nieduża powierzchnia ogranicza możliwość gromadzenia w nim przedmiotów. Czy właściciele kawalerek i innych lokali o niewielkim metrażu są skazani na minimalizm, ograniczenie garderoby i przydatnych akcesoriów codziennego użytku? Co z bibliofilami, którym przechowywanie książek w małym mieszkaniu wydaje się niemożliwe? Okazuje się, że mała powierzchnia pobudza kreatywność, a liczne schowki, podobnie jak meble wielofunkcyjne przychodzą na ratunek. Poznaj kilka ciekawych porad dotyczących tworzenia pomysłowych skrytek w małym mieszkaniu!

małe szuflady w szafie

Meble wielofunkcyjne – łóżko wyposażone w szuflady

Właściciele nowych mieszkań w Poznaniu, które dość często charakteryzują się małym metrażem, są gotowi zrezygnować z wielu udogodnień w swoim lokum, ale z pewnością nie z łóżka, które umożliwia komfortowy sen, często dwóm osobom. Być może nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele powierzchni użytkowej pozwala wygenerować właśnie łóżko. W jaki sposób? Wśród mebli wielofunkcyjnych prym wiodą te z szufladami. Materac zawsze znajduje się przecież na stosunkowo dużej wysokości, a przestronne szuflady umieszczone pod nim potrafią swoją pojemnością zawstydzić niejedną sporą szafę. Istnieją także wersje łóżek zawierające półki, jednak nie wszyscy za nimi przepadają, bo w tym miejscu lubi gromadzić się kurz.

Schowki w mieszkaniu – nowoczesny pawlacz

Przy ograniczonej powierzchni warto poszukać dodatkowego miejsca na górze, pod sufitem, tworząc właśnie tam przydatne schowki. Dawniej nowe mieszkania w Szczecinie i innych polskich miastach, gdy ich mieszkańcy narzekali na niedostatek przestrzeni, bardzo często były wyposażone w pawlacze. Dziś bywają one uznawane za niemodne, ale efekt jest zupełnie inny, gdy te przydatne schowki w mieszkaniu połączy się z szafą, w ramach jednej zabudowy. Teoretycznie ogranicza to dodatkowo i tak małą przestrzeń, jednak taki mebel można zmieścić naprawdę wiele, więc jest to opłacalny interes. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie, najlepiej wybrać rozsuwane drzwi w formie lustra.

Schowki modułowe

Bardzo ciekawe skrytki w mieszkaniu tworzą schowki modułowe, zbudowane ze szkieletu i składanych pudełek. Te swoiste meble wielofunkcyjne można skonfigurować do odpowiednich wymiarów, aby zmieściły się w każdej wnęce. Liczba pudełek i kształt takiego regału zależy wyłącznie od inwencji właściciela mieszkania. Ogromną zaletą sprytnego schowka jest fakt, że w dowolnym momencie można z niego zrezygnować. Kolejny atut polega na tym, że zgromadzone wewnątrz pudełek przedmioty nie leżą luzem i na co dzień nie zakłócają harmonii wnętrza. Być może nie jest to najlepszy pomysł na przechowywanie książek – przecież każdy pragnie eksponować swoją bibliotekę, ale za to zmieści się tam wiele mniej reprezentacyjnych akcesoriów – choćby środki czystości, galanteria, zapasowe sztućce, nieużywane okablowanie, dosłownie wszystko, co gromadzimy przez lata.

Przechowywanie książek w małym mieszkaniu

Jeśli urządzasz swoje nowe mieszkanie w Warszawie i nie masz pomysłu na przechowywanie książek, z pomocą mogą przyjść wysokie regały z możliwością precyzyjnej regulacji półek. Takie meble powstają właśnie z myślą o właścicielach kawalerek i pozwalają idealnie wykorzystać każdy centymetr sześcienny małego mieszkania. Pionowy, ale jednocześnie wąski regał nie przytłacza niewielkiego wnętrza swoim majestatem, bo prezentuje się smukle i elegancko. Wysokość półek z łatwością dostosujesz do wielkości posiadanych książek.

Pufy wyposażone w schowek

Kolejne meble wielofunkcyjne, których posiadanie warto rozważyć, to pufy wyposażone w schowek. W nowych mieszkaniach we Wrocławiu i innych miastach, gdzie małe metraże są popularne, pufy często zastępują salonowe fotele ze względu na mniejsze rozmiary. Schowek znajdujący się w ich wnętrzu jest bardzo cennym atutem, bo zupełnie nie rzuca się w oczy. Wewnątrz puf można zmieścić przedmioty o dowolnej masie, także te całkiem ciężkie.

Stolik wyposażony w półkę

Meble wielofunkcyjne zdecydowanie dominują wśród pomysłów na skrytki do kawalerki. Kolejną ciekawą propozycję stanowią stoliki z półką pod blatem. Jeśli blat jest wykonany ze szkła, na takiej półce z pewnością chętnie ułożysz swoje ulubione książki lub czytaną właśnie prasę, albo przedmioty dekoracyjne. Półka pod standardowym blatem nie rzuca się natomiast w oczy, więc jej zawartość możesz skomponować całkowicie dowolnie.

Umywalka nablatowa

Jeśli urządzasz małe mieszkanie, a konkretnie łazienkę, postaw na umywalkę nablatową. Istnieją łazienki, w których trudno zmieścić choćby szafkę, a w takim przypadku naprawdę warto wykorzystać przestrzeń dostępną pod umywalką i blatem. Znajdująca się tam szafka lub szuflady to wprost idealne miejsce na zapasowe ręczniki, kosmetyki, akcesoria do prania i sprzątania, a nawet części odzieży. Gdy te wszystkie przedmioty są schowane, łazienka wydaje się większa i doskonale uporządkowana!

Meble wielofunkcyjne, regały ułatwiające przechowywanie książek w małym mieszkaniu i przemyślane schowki sprawiają, że niejedna kawalerka wydaje się bardziej przestronna niż standardowe 50-metrowe mieszkanie!

Opublikowano:
24.08.2022