Parter, czy piętro – na jakim piętrze warto kupić mieszkanie?

Wybór mieszkania nigdy nie jest łatwy, bo wymaga przeanalizowania wielu czynników, których wpływ domownicy będą odczuwać przez kolejne lata, a nawet dekady. Jedno z klasycznych pytań brzmi: parter czy piętro? Wybór mieszkania na parterze wiąże się z korzyściami, takimi jak własny ogródek, ale mimo tego lokale usytuowane na najniższej kondygnacji cieszą się mniejszą popularnością, o czym świadczy ich niższa cena.

blok mieszkalny

Na czym polegają zalety mieszkania na parterze lub wyższej kondygnacji? Czy wybór mieszkania na parterze to dobry pomysł?

Wybór mieszkania na parterze – najważniejsze zalety

Istnieje grupa nabywców nieruchomości, dla których wybór mieszkania na parterze jest oczywistym rozwiązaniem. Trudno nie zgodzić się z argumentami przemawiającymi za taką decyzją.

Zalety mieszkania na parterze:

  • Wybór mieszkania w niższej cenie – praktyka pokazuje, że wybór mieszkania na parterze może prowadzić do oszczędności. Niektóre oferty prezentowane przez deweloperów dotyczące mieszkania na najniższej kondygnacji są nawet o 10% tańsze od podobnych lokali usytuowanych na piętrze. Mieszkania w Polsce nie należą do najtańszych, zwłaszcza w porównaniu do średnich zarobków. Trudno znaleźć lepszy sposób na oszczędność niż właśnie lokal na parterze.
  • Własny ogródek – wybór mieszkania na parterze w przypadku wielu inwestycji daje domownikom korzyść, o której zdecydowana większość lokatorów może tylko pomarzyć. Własny ogródek, nawet jeśli jego powierzchnia nie przekracza kilkunastu metrów kwadratowych, stanowi ogromny atut. Poranna kawa w towarzystwie zieleni? Bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci? Przepiękny aromat kwiatów? Naprawdę warto!
  • Bezpieczeństwo i brak barier – mieszkania na parterze są szczególnie pożądane przez niektóre grupy kupujących. Wybór mieszkania na parterze jest optymalny dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Chociaż nowe mieszkania w Warszawie i innych polskich miastach są coraz częściej pozbawione barier, trudno o łatwiejszy dostęp niż do lokalu usytuowanego na najniższej kondygnacji.

Wady mieszkania na parterze

Wybór mieszkania na parterze ma jednak pewne wady. Niekiedy wiąże się on z ograniczoną prywatnością, a także słabszym nasłonecznieniem, które potencjalnie prowadzi do gromadzenia się wilgoci. Problemy te dotyczą jednak mniej przemyślanych na etapie projektowania inwestycji.

Przeciwnicy wyboru mieszkania na parterze zwracają też uwagę na niższy poziom bezpieczeństwa i podatność na włamania. Z drugiej strony współczesne zabezpieczenia antywłamaniowe, a także ochrona znajdująca się na osiedlu raczej niwelują ryzyko związane z wizytą intruzów.

Wybór mieszkania na piętrze – korzyści

Z oczywistych względów większość ofert rynkowych przedstawionych przez deweloperów dotyczy mieszkania na piętrze. Jakie są zalety tego rozwiązania na tle parteru?

Mocne strony mieszkań na piętrze:

  • Więcej prywatności – wybór mieszkania na piętrze z pewnością zapewnia domownikom większy poziom intymności, bo nie dociera tam wzrok przechodniów.
  • Mniej hałasu – ten argument dotyczy mieszkań na środkowych i najwyższych kondygnacjach. Dźwięki z ulicy docierają do nich w ograniczonym stopniu, chociaż wiele zależy od usytuowania budynku.
  • Widok z okien i balkonu – wybór mieszkania na jednej z najwyższych kondygnacji daje atut w postaci efektownego pejzażu miasta, oczywiście pod warunkiem, że otoczenie jest interesujące. W nowym budownictwie najwyższe piętro oznacza niekiedy jeszcze jedną korzyść – możliwość korzystania z tarasu usytuowanego na dachu.
  • Efektywność energetyczna – przynajmniej teoretycznie wybór mieszkania na jednym ze środkowych pięter ogranicza koszty ogrzewania, ponieważ z każdej strony znajdują się inne lokale, a nie piwnica czy dach. W nowoczesnym budownictwie, legitymującym się dobrą izolacją termiczną argument ten ma ograniczone znaczenie.

Słabsze strony mieszkania na piętrze

Wybór mieszkania na piętrze nie ma wyraźnych wad, o ile nabywcy nie zależy na unikalnych korzyściach wynikających z usytuowania lokalu na parterze. Ograniczeniem bywa ewentualny brak windy, choć oczywiście dotyczy to wyłącznie niektórych przypadków starego budownictwa. Nowe bloki są wyposażone w windy. Negatywne konsekwencje usytuowania lokalu na piętrze można odczuć głównie, gdy dojdzie do awarii windy, co zdarza się z sporadycznie, lecz nie można tego wykluczyć

Parter czy piętro?

Nie istnieje złota odpowiedź na pytanie, czy parter jest lepszy od piętra lub odwrotnie. Najważniejsze, aby wybór mieszkania stanowił efekt przemyślanej decyzji, z uwzględnieniem potrzeb wszystkich domowników, które mogą zmieniać się na przestrzeni lat.

Opublikowano:
8.05.2023