Od czego zależy wysokość mieszkania?

Szukając nowego mieszkania, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, potencjalni nabywcy zazwyczaj przywiązują ogromną wagę do jego powierzchni. Oczywiście, kluczowe znaczenie mają też inne czynniki, takie jak rozkład pomieszczeń i okien, wielkość balkonu, piętro na którym znajduje się lokal oraz udogodnienia i tereny rekreacyjne usytuowane w okolicy. Dla większości osób niezwykle istotny jest też dojazd do centrum miasta. O wiele rzadziej zwraca się uwagę na wysokość mieszkania w bloku. Być może dlatego, że dostępne na rynku lokale zazwyczaj znacząco nie różnią się pomiędzy sobą pod tym względem. Od czego zależy minimalna wysokość mieszkania w powstających inwestycjach? Czy typowa wysokość mieszkania w bloku z wielkiej płyty, wybudowanego w czasach PRL, znacząco odbiega od współczesnych standardów? Dlaczego mieszkania w starszych kamienicach bardzo często są o wiele wyższe?

wysoki salon

Szukasz nowego mieszkania w Poznaniu? Zapoznaj się z propozycjami od Ronson!

Minimalna wysokość mieszkania – co mówią przepisy?

Jeśli chodzi o minimalną wysokość mieszkania, inwestorzy są dziś pod tym względem ograniczeni przepisami. Oczywiście, prawo określa dolną granicę wysokości lokali mieszkalnych, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysokość mieszkania w bloku, a tym bardziej w innych budynkach, była większa. Przepisy prawne określające wysokość mieszkania w bloku, podobnie jak pomieszczeń w domach jednorodzinnych, są identyczne już od dwóch dekad. Szczegółowo określa je Rozporządzenie Ministra Infrastruktury „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” wydane 12 kwietnia 2002 r.

Istnienie takich regulacji ma oczywiście swoje uzasadnienie, ponieważ chodzi o komfort mieszkańców. W przeciwnym razie z pewnością znaleźliby się niezbyt uczciwi deweloperzy, skłonni do stawiania o wiele niższych mieszkań i kuszący potencjalnych klientów atrakcyjną ceną. Na szczęście treść rozporządzenia jest prosta i precyzyjna, a wynikają z niej następujące regulacje wpływające na minimalną wysokość mieszkania i poszczególnych pomieszczeń:

  • Pomieszczenia mieszkalne – do tej grupy zaliczają się sypialnie i pokoje dzienne. Ich minimalna wysokość musi wynosić przynajmniej 2,5m.
  • Pomieszczenia higieniczno-sanitarne – pod tą definicją kryją się przede wszystkim łazienki. Ich wysokość również nie może być niższa niż 2,5m.
  • Pomieszczenia komunikacyjne – to pojęcie odnosi się do holów, korytarzy, ale także klatek schodowych. W tym przypadku wysokość stropu może być niższa i wynosić minimalnie 2,2m.
  • Pomieszczenia techniczne – do tego typu pomieszczeń zaliczają się między innymi pralnie i kotłownie. Ich minimalna wysokość, zgodnie z rozporządzeniem, nie może mieć mniej niż 2m.

Przepisy w żadnym przypadku nie określają maksymalnej wysokości poszczególnych pomieszczeń, co nie oznacza, że we współczesnym budownictwie można spotkać się z dużym rozstrzałem pod tym względem. Pewna ciekawostka dotyczy poddaszy i antresoli. W przypadku domów jednorodzinnych możliwe jest ich obniżenie, natomiast limit odnosi się do wartości pomiędzy najniższym a najwyższym punktem pomieszczenia, ale w kalkulacji jako najniższą wartość podaje się przestrzeń o wysokości co najmniej 1,9m. Reguła ta nie dotyczy natomiast budownictwa wielorodzinnego, dlatego wysokość mieszkania w bloku, także na poddaszu, jest uzależniona od standardowych przepisów.

W praktyce deweloperzy zazwyczaj trzymają się minimalnej wysokości mieszkania, ale dość powszechną praktyką jest podwyższanie każdej kondygnacji do około 2,7m, aby lokal jawił się jako bardziej atrakcyjny. Co prawda raczej nie wpływa to mocno na walory użytkowe lokalu, ale może mieć pewne znaczenie przy jego aranżacji, na przykład, gdy właściciele decydują się na podwieszany sufit.

Interesuje cię nowe mieszkanie w Warszawie? Sprawdź aktualne inwestycje Ronson w stolicy!

Jak prezentuje się wysokość mieszkania w bloku z wielkiej płyty?

Skoro wspomniane rozporządzenie obowiązuje dopiero od 2002 roku, wysokość mieszkania w bloku z wielkiej płyty, a takie były standardem do lat 90, może teoretycznie różnić się od współczesnych wytycznych. Co ciekawe, praktyka pokazuje jednak niewielkie odchylenia. Wysokość mieszkania w bloku z wielkiej płyty stosunkowo rzadko jest niższa niż 2,4m, ale również rzadko można spotkać mieszkania, w których sufit znajduje się wyżej niż na wysokości 2,6m. Dzisiejszy standard był więc wówczas niepisaną średnią i raczej nie istniały wyraźne odstępstwa od normy. Przeprowadzając się z wielkiej płyty do nowego mieszkania z rynku pierwotnego, większość właścicieli lub najemców nie przeżyje szoku, chyba że będzie on dotyczył zdecydowanie lepszej jakości wykończenia.

Potrzebujesz nowego mieszkania we Wrocławiu? Ciekawe propozycje znajdziesz w naszej ofercie!

Dlaczego mieszkania w kamienicach są zazwyczaj wyższe od współczesnych?

Wysokość mieszkania w bloku jest zazwyczaj o wiele niższa niż wysokość mieszkania w kamienicy pochodzącej w pierwszej połowy ubiegłego stulecia lub lat wcześniejszych. Z czego to wynika? Przede wszystkim z poczucia estetyki współczesnych projektantów. Wnętrza, w których sufit znajdował się na wysokości 3m, a nawet wyżej stawały się bardziej majestatyczne, a teoretycznie cieszyły się również lepszym dostępem do światła i akustyką. Dziś na wysokość mieszkania w bloku patrzy się jednak inaczej – w końcu im sufit znajduje się niżej, tym lokal jest tańszy w utrzymaniu, przede wszystkim pod względem ogrzewania.

Znajdź idealne nowe mieszkanie w Szczecinie, zapoznając się z propozycjami Ronson!

Opublikowano:
7.09.2022