Nowe czy używane? Wybór między gotowymi domami na sprzedaż!

Przed osobami planującymi zainwestowanie we własne cztery ściany stoi wiele dylematów: mieszkanie czy dom, z rynku pierwotnego czy wtórnego, w podobnej co dotychczas okolicy czy w zupełnie nowym sąsiedztwie – to tylko kilka z pytań, które wymagają konkretnej odpowiedzi i określenia, w jakim stopniu można iść na kompromisy. Na szczęście rynek nieruchomości jest na tyle zróżnicowany, że znalezienie odpowiedniej propozycji – chociaż często czasochłonne – to jest jak najbardziej możliwe.

dom na sprzedaż

Spróbujmy jednak pomóc w rozwiązaniu jednej z przedstawionych wyżej, niezwykle istotnych kwestii – tej dotyczycącej porównania kupna używanych domów z tymi z zupełnie nowymi nieruchomościami. Trzeba podkreślić, że każda z tych propozycji ma zarówno zalety, jak i wady, jednak jak się one sytuują i z czego wynikają?

Popularność, która ma swoje przyczyny

Można śmiało stwierdzić, że gotowe domy na sprzedaż cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Trudno się temu dziwić, gdyż w pandemicznych realiach bardzo duża liczba osób doceniła korzyści posiadania przydomowego ogródka. Ta grupa niechętnie powróciłaby do mieszkania w wielorodzinnym budynku czy w ścisłym centrum miasta. Warto jednak zaznaczyć: wszystko to nie oznacza jednak, że mniej interesujące dla potencjalnych nabywców stały się nowe mieszkania w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu lub innych atrakcyjnych lokalizacjach – one po prostu zaspokajają zupełnie inne potrzeby i spełniają inne oczekiwania.

Gotowe domy na sprzedaż – nowe, a może jednak używane?

Na rynku nieruchomości, mniejszą, chociaż wciąż niezwykle istotną część stanowią domy. Używane domy na sprzedaż są w tym segmencie zdecydowanie zauważalną grupą – wybór takiego budynku wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami lub dodatkowymi kosztami, wynikającymi z ich wieku lub wyeksploatowania. Tego typu propozycje przede wszystkim nie dają tak szerokich możliwości aranżacyjnych i nie zawsze pozwalają na przystosowanie wnętrza do potrzeb nowych mieszkańców: niezbędne remonty najczęściej wiążą się z dość dużymi kosztami, a sam układ pomieszczeń może pozostać problematyczny ze względu na rozmieszczenie ścian nośnych. W przypadku nowych budynków, tego rodzaju problemy zazwyczaj nie występują – przyszli mieszkańcy mają zdecydowanie większą swobodę działania, szczególnie jeśli chodzi o gotowe domy na sprzedaż z możliwością wykończenia pod klucz.

Ważna rola rozwiązań ekologicznych

W dobie szeroko pojętych zmian klimatycznych i stale rosnącej świadomości ekologicznej, rozwiązania, które umożliwiają zmniejszenie wpływu nieruchomości na otoczenie, stają się dla potencjalnych nabywców coraz ważniejsze. Można pokusić się o stwierdzenie, że nowe, gotowe domy na sprzedaż, pod względem dostępności tego typu rozwiązań mają zdecydowaną przewagę nad tymi używanymi. Nie ulega wątpliwości, że w minionych dekadach troska o planetę nie odgrywała roli aż tak istotnej, jak na obecną chwilę, dlatego starsze, wybudowane w latach 70. lub 80. budynki mogą wymagać istotnych, nierzadko kosztownych modernizacji.

Gotowe domy na sprzedaż, które wybudowano stosunkowo niedawno lub są obecnie budowane, powstają zwykle z większym poszanowaniem środowiska naturalnego. Ekologiczne rozwiązania, jakie można stosunkowo często spotkać, to między innymi panele fotowoltaiczne, które istotnie zmniejszają zużycie energii pochodzącej z innych, mniej przyjaznych dla otoczenia źródeł, wysokiej jakości, dobrze izolujące materiały redukujące straty ciepła, a także systemy odzyskiwania wody deszczowej. Wszystko to sprawia, że nowe budynki charakteryzują się energooszczędnością, co w praktyce przekłada się na zmniejszone koszty ich użytkowania i realne oszczędności. Co więcej, zadbane tereny zielone w najbliższym sąsiedztwie to również doskonała przestrzeń do rekreacji i relaksu.

Odpowiedzialność za to, co zostało sprzedane

Doskonały stan techniczny nieruchomości niewątpliwie przekłada się na spokój jej mieszkańców. Używane domy na sprzedaż, szczególnie te starsze, mogą jednak skrywać w swoich murach pewne niespodzianki, które nie zawsze będą widoczne na pierwszy rzut oka. Mowa tu o między innymi ewentualnych, groźnych pęknięciach w ścianach, nieszczelnych dachach lub wadliwych instalacjach, z których korzystanie niesie za sobą mniejsze lub większe ryzyko.

W nowych, gotowych domach na sprzedaż tego typu problemy zwykle nie występują, a to za sprawą stałego postępu w branży budowlanej i wypracowywania coraz lepszych rozwiązań. W takich budowlach, poważne wady to rzadkość, można się jednak niekiedy spotkać z drobnymi usterkami. Co jednak ważne, ich usunięcie zazwyczaj jest znacznie mniej problematyczne i kosztowne niż przy starszych budynkach – w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera, przez kolejne 5 lat obowiązuje rękojmia, na podstawie której deweloper musi usunąć wykrytą usterkę.

Opublikowano:
2.06.2023