Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego mieszkania?

Zakup pierwszego mieszkania stanowi przełom w życiu, niezależnie od tego, czy taką decyzję podejmuje singiel pragnący „pójść na swoje”, czy para planująca założenie rodziny i wspólne życie we własnym lokum. Osoby decydujące się na pierwsze samodzielne mieszkanie zazwyczaj znajdują się dopiero na początkowym etapie swojej kariery zawodowej, a jej szczyt i związane z tym maksymalne zarobki dopiero przed nimi. Dlatego zakup pierwszego mieszkania musi być przemyślaną decyzją, której nie należy podejmować pochopnie lub pod wpływem impulsu. Na co zwrócić uwagę, szukając swojego pierwszego własnego lokum?

Klucze do mieszkania

Analiza potrzeb z uwzględnieniem przyszłości

Jak przy każdej decyzji zakupowej, a tym bardziej tak poważnej, wybór powinien zostać poprzedzony dokładną analizą potrzeb. W przypadku zakupu pierwszego mieszkania sprawa jest o tyle bardziej skomplikowana, że stanowi inwestycją na lata, nierzadko finansowaną przy pomocy kredytu, a wspomniane potrzeby z biegiem lat będą ulegać zmianom. Czynnikiem działającym na wyobraźnię przy zakupie nieruchomości zawsze jest metraż, od którego oczywiście ściśle uzależniona jest cena.

Młoda osoba, na swoje pierwsze samodzielne mieszkanie, może z powodzeniem wybrać kawalerkę. W przyszłości zapewne zapadnie decyzja o przeniesieniu się do większego lokum. Będzie to powiązane ze wzrostem dochodów, poziomu życia, a tym bardziej planowaniem rodziny. W tym kontekście warto pomyśleć o mieszkaniu, które w przyszłości powinno zyskiwać na wartości. Dogodnie położone nowe mieszkanie w Poznaniuma na to większą szansę niż lokal usytuowany w bloku z wielkiej płyty o niskim standardzie wykończenia.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku par, dla których być może stosunkowo nieduży metraż na tym etapie życia nie jest przeszkodą, ale jeśli niebawem rodzina się powiększy, lepszym pomysłem może okazać się bardziej przestronne nowe mieszkanie w Warszawie, uwzględniające przestrzeń dla jednego lub większej liczby dzieci. Zakup pierwszego mieszkania nie powinien być dokonywany z myślą wyłącznie o kilku najbliższych latach. W dłuższej perspektywie warto sięgnąć po więcej już teraz, oczywiście mierząc siły na zamiary.

Dogodne warunki finansowania zakupu pierwszego mieszkania

W ten sposób płynnie przeszliśmy do kwestii finansowych, które są niezwykle istotne, bo pierwsze samodzielne mieszkanie stosunkowo rzadko jest kupowane za gotówkę. Trudno przewidzieć, co wydarzy się na rynku nieruchomości w najbliższych latach, jednak ostatnie dekady wskazują nieustanny wzrost wartości mieszkań. Pozwala to zakładać, że zakup pierwszego mieszkania to decyzja, z którą raczej nie powinno się zwlekać, ale najlepiej tę kwestię skonsultować ze specjalistą.

W Ronson doskonale rozumiemy potrzeby i dylematy osób, które pragną kupić pierwsze samodzielne mieszkanie. Dlatego oferujemy potencjalnym klientom wsparcie naszych ekspertów finansowych, niezależnie od tego, czy szukają nowego mieszkania we Wrocławiu czy nowego mieszkania w Szczecinie – nasi specjaliści są dostępni we wszystkich lokalizacjach, w których prowadzimy inwestycje. Można spotkać się z nimi w biurze, online lub w wybranym miejscu. Eksperci pomogą w przeanalizowaniu ofert kredytowych z 25 banków i doradzą w wyborze najkorzystniejszej opcji, a jednocześnie zagwarantują zwrot 100% opłaty rezerwacyjnej w przypadku decyzji odmownej.

Pierwsze samodzielne mieszkanie na przyjaznym osiedlu

Zakup pierwszego mieszkania to decyzja, z której skutków jest się wycofać o wiele trudniej niż w przypadku wynajmu nieruchomości, dlatego oprócz samego lokum warto przeanalizować, co oferuje osiedle. W Ronson uważamy, że zieleń pokrywająca dachy i elewacje, aleje pełne drzew, łąki kwietne i ekologiczne place zabaw, zbudowane z myślą o najmłodszych mieszkańcach, powinny być standardem. Oprócz tego przywiązujemy ogromną wagę do ekologii i oszczędności, dlatego nasze osiedla są wyposażone w wiaty rowerowe, stacje ładowania samochodów elektrycznych, oświetlenie LED, a także panele fotowoltaiczne i systemy zbierania deszczówki, które przekładają się na niższe opłaty.

Zakup pierwszego mieszkania z dobrą lokalizacją

Dobra lokalizacja to pojęcie względne, bo zależy od potrzeb osoby planującej zakup pierwszego mieszkania. Na szczęście inwestycje mieszkaniowe prowadzone w polskich aglomeracjach są pod tym względem zróżnicowane, czego dowód stanowi nasza oferta. Lokalizacja mieszkania jest niezwykle istotna, ponieważ niektórym zależy na tym, aby błyskawicznie dostać się do tętniącego życiem centrum miasta, zaś inni preferują przedmieścia zlokalizowane bliżej natury, które zresztą nie muszą oznaczać kłopotliwego dojazdu do pracy. Najważniejsze, aby wybrać lokalizację zgodnie ze swoimi obecnymi oczekiwaniami i uwzględniając plany na przyszłość.

Udogodnienia ze strony dewelopera

Zakup pierwszego samodzielnego mieszkania z rynku pierwotnego nie stanowi całej części inwestycji. Później przychodzi czas na wykończenie lokalu. Z naszej wieloletniej praktyki jasno wynika, że część klientów lubi zaplanować aranżację wnętrz od A do Z na własną rękę. Z myślą o nich oferujemy oczywiście mieszkania w stanie deweloperskim, które jednocześnie są przystosowane do wielu modyfikacji, a także implementacji wygodnych i energooszczędnych systemów Smart Home.

Drugą grupę klientów stanowią osoby, których nie pasjonuje aranżacja wnętrz, a wręcz nie lubią tracić na nią czasu. Tacy klienci mogą u nas liczyć na zakup mieszkania pod klucz, które nie musi być o wiele droższe, natomiast zostanie wykończone i oddane do użytku terminowo i zgodnie ze współczesnymi trendami wnętrzarskimi. Oferujemy niezwykle ciekawe pakiety aranżacyjne na każdą kieszeń i możliwość przygotowania bardziej zindywidualizowanych projektów. Współpracujemy wyłącznie z najlepszymi projektantami!

Zakup pierwszego mieszkania bywa sporym dylematem, ale jeśli zostanie dobrze przemyślany, stanowi decyzję, której przyszły właściciel z pewnością nie będzie żałował!

Opublikowano:
27.07.2022