Mieszkanie od dewelopera z wykończeniem pod klucz – kiedy warto się zdecydować?

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym można skorzystać z oferty wykończenia pod klucz. Wbrew pozorom to rozwiązanie wcale nie musi znacząco podnosić ostatecznej ceny nieruchomości. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na taką opcję?

wykończenie pod klucz

Co oznacza wykończenie pod klucz?

Nabywcy mieszkań z rynku pierwotnego w większości przypadków dostają klucze do lokalu w tzw. stanie deweloperskim, a więc wymagającego wykończenia. Aby można było się do niego wprowadzić, konieczne jest więc ułożenie podłóg, pomalowanie ścian, położenie płytek w kuchni oraz w łazience, montaż urządzeń sanitarnych i AGD oraz wstawienie mebli. Alternatywą jest wykończenie pod klucz – wówczas tego typu prace nadzoruje architekt, zaś nabywca nieruchomości może dzięki temu wprowadzić się do lokalu wymagającego tylko umeblowania. Szacuje się, że koszt samodzielnego wykończenia mieszkania wynosi ok. 10% jego wartości. Jeśli zadaniem tym zajmuje się firma zewnętrzna, koszt może być wyższy, ale wiele zależy od metrażu lokalu, standardu wykończenia oraz zakresu wykonywanych prac. Klient ma do wyboru kilka pakietów w zróżnicowanym standardzie – podstawowym, podwyższonym lub premium, które różnią się ceną za mkw oraz wykorzystanymi materiałami. Po zdecydowaniu się na jedną z opcji kupujący lokal podpisuje umowę z firmą zajmującą się wykańczaniem mieszkań, a po kilku miesiącach otrzymuje gotowe do zamieszkania lokum.

Jakie zalety ma wykończenie pod klucz?

Do największych zalet zakupu mieszkania z wykończeniem pod klucz na rynku pierwotnym jest oszczędność czasu. Nabywca nieruchomości wybiera jeden z dostępnych pakietów odpowiadających jego oczekiwaniom i możliwościom finansowym. Dzięki temu nie musi poszukiwać ekip remontowych, ani doglądać postępu wykonywanych prac. Nie oznacza to jednak, że nie ma on wpływu na ostateczny wygląd mieszkania. Kupujący wybiera materiały z puli konkretnego pakietu i konsultuje się z projektantem wnętrz, dzięki czemu można dopasować lokal do indywidualnych potrzeb.  

Kolejnym plusem tego rozwiązania jest ograniczenie formalności – zamiast podpisywać kilka umów z ekipami remontowymi nabywca nieruchomości reguluje jeden rachunek za prace wykończeniowe w całym lokalu. Warto przy tym wspomnieć, że firmy zajmujące się przygotowaniem mieszkania pod klucz kupują materiały z niższym podatkiem, niż klienci indywidualni. A ponieważ zamawiają duże ich ilości, dodatkowo mogą negocjować korzystniejsze ceny.

W jakich sytuacjach wykończenie pod klucz jest dobrą opcją?

Ze względu na dużą oszczędność czasu wykończenie pod klucz jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą jak najszybciej wprowadzić się do nowego mieszkania. Skorzystanie z tej oferty sprawdzi się także w sytuacji, gdy inwestor na stałe mieszka w innej miejscowości lub z różnych powodów nie może doglądać postępu wykonywanych prac. Z podobnych przyczyn na zakup lokalu z wykończeniem pod klucz często decydują się osoby nabywające nieruchomość z myślą o jej wynajmie, bo taka opcja pozwala skrócić czas przygotowania lokalu do najmu.

Opublikowano:
7.12.2021