Kryteria wyboru mieszkania

Zakup nieruchomości jest decyzją, która ma wpływ na to, jak będzie wyglądać nasza przyszłość. Często w tym samym lokalu spędzamy nawet kilkadziesiąt lat, dlatego taka inwestycja powinna być przemyślana. Jakie kryteria wziąć pod uwagę, aby wybrać mieszkanie, które spełni nasze oczekiwania?

Zakup nieruchomości – ważne kryteria wyboru

Jakie mieszkanie wybrać? Jest to ważna i niełatwa decyzja, gdyż wiąże się z wygospodarowaniem odpowiednich środków na inwestycję lub zadbaniem o zdolność kredytową. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Mieszkanie na którym piętrze?

Każde piętro ma swoje wady i zalety. Parter to doskonałe rozwiązanie m.in. dla osób, które nie chcą pokonywać wielu schodów. Zadowoleni będą z niego wszyscy, którzy mają problemy z poruszaniem się, są niesprawni fizycznie, a także osoby starsze. To bardzo istotne w budynkach pozbawionych windy. Natomiast w takim przypadku musimy się liczyć z tym, że przed oknami będziemy widzieć przechodniów, możemy słyszeć ich rozmowy czy hałas z placu zabaw.

Za optymalne najczęściej uważa się mieszkania na pierwszym i drugim piętrze. Lokale na najwyższej kondygnacji, w przypadku budynków bez windy, wymagają pokonania wielu schodów, co może być uciążliwe – szczególnie przy przeprowadzce i wnoszeniu zakupów. Z drugiej strony prawie nikt wtedy nie chodzi koło naszych drzwi, a nad nami nie ma sąsiadów, który mogą być hałaśliwi. Wybór piętra to decyzja, którą trzeba podjąć indywidualnie – nie ma uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich. Idealnie, jeśli w budynku jest winda.

Mieszkanie z balkonem lub z ogródkiem

Na rynku zdecydowanie więcej jest lokali z balkonem, a to oczywiście z prostego względu – mogą się one pojawić na każdym piętrze. Posiadanie ogródka wiąże się z koniecznością dbania o tę powierzchnię, ale jego posiadanie ma wiele zalet. Można tam wypoczywać w ciepłe dni, zapewnić dzieciom miejsce do zabawy. Możemy założyć własny, choćby nawet niewielki ogródek warzywny. Może to być również przestrzeń do zabawy dla pupila – zamiast spacerować z psem po okolicy, można spędzić ten czas w ogródku.

Balkon również ma wiele zalet. Można umieścić na nim meble wypoczynkowe, opalać się, posiedzieć na świeżym powietrzu, zorganizować miejsce do zabaw dla dzieci, o ile przestrzeń na to pozwala. Na balkonie można mieć również kwiaty i inne rośliny.

Które rozwiązanie jest lepsze? Ogródek oznacza mieszkanie na parterze, co nie każdemu odpowiada. Balkon jest mniejszy i nie daje takich możliwości aranżacji jak ogródek. Nie wiąże się jednak z obowiązkami związanymi z utrzymaniem go w dobrym stanie.

Jaki metraż mieszkania?

Na tę kwestię duży wpływ ma budżet, który mamy do dyspozycji oraz zdolność kredytowa. To głównie od metrażu zależy cena za nieruchomość. Jaka powierzchnia będzie najlepsza, zakładając, że możemy sobie pozwolić na różnej wielkości lokale? Przede wszystkim warto brać pod uwagę aktualne i przyszłe potrzeby rodziny. Para, która planuje mieć dzieci początkowo może być zadowolona z małego mieszkania, ale wraz z pojawieniem się potomstwa, będzie potrzebować 2, 3 czy 4 pokoje.

Jednocześnie bierzmy pod uwagę koszty utrzymania lokum – im większa powierzchnia, więcej pomieszczeń, tym wyższe będą wydatki. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na większą nieruchomość, to warto wybrać lokal z antresolą, aby jak najlepiej zagospodarować przestrzeń. Wtedy znajdziemy miejsce na dodatkowe łóżko do spania, a pod antresolą możemy umieścić np. biurko dziecka.

Jaki rozkład mieszkania?

Najlepiej, aby strefa ogólnodostępna mieszkania znajdowała się w pobliżu wejścia – mowa o kuchni, salonie, przedpokoju i ewentualnie łazience. Natomiast dalej powinny być rozlokowane sypialnie, druga łazienka i garderoba. Istotne, aby dotarcie do poszczególnych pokojów nie wymagało przejścia przez prywatne pomieszczenia mieszkańców – np. wejście do pokoju dziecka nie powinno prowadzić przez sypialnię rodziców. Jeśli mieszkanie ma pokój przechodni, to najlepiej, aby był nim salon – nigdy sypialnia.

Ekspozycja okien w mieszkaniu

Rozkład pokojów względem stron świata jest czynnikiem ważnym nie mniej niż układ pomieszczeń. Optymalnie, jeśli okna sypialni nie znajdują się po stronie wschodniej, bo wtedy nie będzie nas budzić wschód słońca. Sypialnia może być zlokalizowana od strony północnej, która jest najsłabiej oświetlona. Ze względu na większy chłód lokalizacja ta jest odpowiednia także w przypadku kuchni. Jeżeli mieszkanie ma okna tylko z jednej strony, nie stawiajmy na lokal od zachodu, gdyż będzie w nim latem bardzo gorąco.

Infrastruktura osiedla mieszkaniowego

Do tej infrastruktury zaliczamy drogi wewnętrzne, parkingi, chodniki, skwery, place zabaw. Bardzo ważne, aby mieszkańcy mieli zapewnioną dostateczną liczbę miejsc parkingowych. Poza tym istotna jest również dostępność usług, które są ważne dla większości mieszkańców. Mowa tutaj o szkole, przedszkolu, żłobku, aptece, sklepie spożywczym, ośrodkach sportowych. Dla wielu ważna jest również bliskość komunikacji miejskiej, szczególnie w przypadku osób bez prawa jazdy. Często jest to jeden z kluczowych argumentów przy wyborze osiedla – taka osoba musi się przecież jakoś dostać do pracy, urzędów czy nawet centrum handlowego.

Jak wybrać mieszkanie? Podsumowanie

Decyzja o zakupie danej nieruchomości powinna być przemyślana. Nie ma uniwersalnej rady w tym zakresie. Lokal należy dopasować indywidualnie do potrzeb, gdyż każdemu może odpowiadać inny metraż, piętro, lokalizacja osiedla i wiele innych kwestii. Dzięki właściwej inwestycji wybrana nieruchomość może spełniać oczekiwania nie tylko na dany moment, ale również przez wiele lat.Opublikowano:
27.06.2022