Korzyści z zakupu nowego mieszkania na rynku pierwotnym

Rozważasz zakup mieszkania i nie możesz się zdecydować, czy wybrać ofertę z rynku pierwotnego, czy propozycję z rynku wtórnego? Mieszkania z drugiej ręki uchodzą za tańsze, jednak oszczędność bywa tylko pozorna, bo lokale zazwyczaj nadają się do generalnego remontu. Poza tym często wymagają kosztownej aranżacji do potrzeb nowych domowników. Dziś postaramy się przedstawić zalety, z jakimi wiąże się zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Wyjaśnijmy również kwestię, czy rządowe dofinansowanie do zakupu mieszkania w równym stopniu obejmuje lokale kupione od dewelopera!

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym przyszłościową inwestycją

Nawet jeśli zakup mieszkania z rynku pierwotnego okazuje się w ostatecznym rozrachunku nieco droższy, można potraktować go jako przyszłościową inwestycję. Nie masz pewności, jak potoczy się twoje życie w ciągu następnych dekad? Nawet jeśli napotka cię przeprowadzka, mieszkanie, które teraz kupisz od dewelopera już w bliskiej przyszłości będzie warte więcej. Kupujący zwracają uwagę na nowoczesne rozwiązania i nowatorskie udogodnienia dostępne na terenie osiedla i w samym mieszkaniu, za które będą skłonni zapłacić wyższą cenę. Taka zależność na pewno nigdy nie ulegnie zmianie.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym a koszty utrzymania

Zakup mieszkania od dewelopera to zazwyczaj okazja do oszczędności, które przyjdą wraz z czasem. Czynsz na nowych osiedlach bywa o wiele niższy niż w starym budownictwie. Osobną, bardzo istotną kwestię, stanowią koszty utrzymania lokalu. Nowe inwestycje charakteryzują się lepszą izolacją termiczną, bardziej wydajną wentylacją i innymi udogodnieniami, które przekładają się na niższe koszty ogrzewania. Ponadto na nowoczesnych osiedlach często spotkasz innowacyjne rozwiązania, takie jak fotowoltaika oraz systemy odzyskiwania deszczówki. W konsekwencji zapłacisz również mniej za prąd i wodę.

Zwolnienie z opodatkowania jak dofinansowanie do zakupu mieszkania

Jeśli rozważasz zakup mieszkania na rynku wtórnym, musisz do jego ceny doliczyć również opodatkowanie. Na czym ono polega? Transakcja jest obciążona podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Aktualnie jego wysokość wynosi 2% ceny nieruchomości. Nowe mieszkania w Poznaniu i innych polskich miastach, mimo aktualnej stabilizacji cen, wciąż są relatywnie drogie, dlatego nie należy bagatelizować tego dodatkowego kosztu. Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się ze zwolnieniem z tego opodatkowania, co w praktyce działa jak dofinansowanie do zakupu mieszkania

Łatwiejsza dostępność kredytu

Większość Polaków finansuje zakup mieszkania przy pomocy kredytu. Aktualnie ze względu na wysokie stopy procentowe pożyczki stały się trudniej dostępne. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego nieco zwiększa twoje szanse na uzyskanie finansowania, ponieważ większość banków odrobinę łaskawiej spogląda na tego typu inwestycje. Ponadto korzystając z oferty Ronson Development możesz liczyć na bezpłatne wsparcie ekspertów finansowych w uzyskaniu finansowania. W razie niepowodzenia gwarantujemy zwrot 100% wartości opłaty rezerwacyjnej. W ramach naszej pomocy możesz liczyć na analizę ofert przeprowadzoną w aż 25 bankach i wsparcie w wypełnianiu wniosku kredytowego.

Doskonały stan techniczny lokalu

Niezależnie od tego, czy wybierzesz zakup mieszkania z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim, czy wykończonego pod klucz, na nowym osiedlu nie musisz przejmować się niedoskonałościami nieruchomości. Zwłaszcza w konfrontacji z dość wiekowymi już blokami z wielkiej płyty stanowi to spory atut. W nowym mieszkaniu nie napotkasz krzywych ścian ani nierówno wykonanych wylewek. Współczesne technologie budowlane są o wiele doskonalsze niż te sprzed kilku dekad.

Możliwość swobodnej aranżacji mieszkania

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego pozwoli ci na jego swobodną aranżację. To od ciebie zależeć będzie sposób poprowadzenia poszczególnych instalacji, podobnie jak rozmieszczenie ścian działowych. Lokal idealnie dopasujesz do potrzeb swoich i swojej rodziny, czego nie można powiedzieć o większości mieszkań na rynku wtórnym. W przypadku ich zakupu prawdopodobnie czeka cię remont, ale możliwości modyfikacji przestrzeni z pewnością będą ograniczone.

Rękojmia lub gwarancja ze strony dewelopera

Kolejną zaletą zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest rękojmia, która obowiązuje dewelopera. Dotyczy ona wszystkich wad, jakie znajdziesz w swojej nieruchomości nawet po podpisaniu protokołu odbiorczego. Okres obowiązywania rękojmi trwa aż pięć lat, w ciągu których deweloper jest zobowiązany do usunięcia wykrytych przez ciebie usterek i niedociągnięć. Obejmują one ewentualne wady wykończeniowe, montażowe, a także dotyczące domowych instalacji. Ponadto niektórzy deweloperzy udzielają na nieruchomość gwarancji.

Rządowe dofinansowanie do zakupu mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym

Na koniec warto odpowiedzieć na jeszcze jedno nurtujące nabywców mieszkań pytanie. Czy rządowe dofinansowanie do zakupu mieszkania w równym stopniu obejmuje lokale z rynku pierwotnego, jak lokale nabywane na rynku wtórnym? Obecnie jako kupujący masz do dyspozycji między innymi program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Najświeższą propozycję, która zacznie funkcjonować od 1 lipca 2023 roku stanowi program „Pierwsze Mieszkanie” dający dostęp do kredytów z oprocentowaniem 2%. Zarówno pierwsze, jak i drugie dofinansowanie do zakupu mieszkania bez przeszkód obejmuje lokale nabywane na rynku pierwotnym!

Opublikowano:
17.02.2023