Kawalerka – jak ją urządzić?

Kawalerka to kameralny typ mieszkania, który od lat cieszy się dużą popularnością na polskim rynku nieruchomości. Stanowi znakomity wybór na pierwsze mieszkanie dla młodego singla, a nawet bezdzietnej pary rozpoczynającej wspólne życie. Wbrew pozorom, mimo ograniczonego metrażu, kawalerka może być naprawdę komfortowa i funkcjonalna. Jej urządzanie jest sztuką, w której wykorzystuje się kreatywność i pomysłowość. Planujesz zakup kawalerki lub właśnie wykańczasz swoje nowe przytulne lokum? Sprawdź, w jaki sposób pomysłowo urządzić kawalerkę!

urządzona kawalerka

Urządzanie kawalerki z podziałem na strefy

Wiele nowych mieszkań w Poznaniu, definiowanych jako kawalerki, charakteryzuje się maksymalnym ograniczeniem ścianek działowych. To słuszne rozwiązanie, ponieważ daje mieszkańcom więcej przestrzeni i przyczynia się do wizualnego powiększenia mieszkania. Jednak lokum warto podzielić na wyraźne strefy – część kuchenną, wypoczynkową, a w dobie popularności home office również komfortowy kącik do pracy. W jaki sposób to osiągnąć?

Oprócz głównego źródła światła w pomieszczeniu powinno znaleźć się też oświetlenie strefowe. Kinkiety znajdujące się na ścianie, z regulacją intensywności światła, umieszczone na przykład nad sofą, będą idealne do wieczornego wypoczynku. Aneks kuchenny również zasługuje na autonomiczne oświetlenie, które ułatwi przygotowywanie posiłków. Podwieszana lampa świetnie spisze się nad barkiem lub niedużą wyspą kuchenną. Przy stoliku, który raz może być miejscem pracy, a innym razem przerwy na kawę, warto umieścić subtelną, ale dość intensywną lampkę świecącą około 30 cm nad blatem.

Poza tym, strefy mieszkania można oddzielić od siebie różnymi rodzajami podłogi, co ma zresztą ważny aspekt funkcjonalny. O ile elegancki drewniany parkiet bądź panele stanowią dobre rozwiązanie do części wypoczynkowej, o tyle w kuchni warto wyłożyć podłogę płytkami, co bardzo ułatwi utrzymanie czystości.

Meble dopasowane do potrzeb

Kawalerki to również bardzo popularne nowe mieszkania w Warszawie, gdzie nie brakuje osób, które poszukują taniego i wygodnego lokum, ponieważ niedawno przybyły do miasta w celach zawodowych lub edukacyjnych. Rozważając urządzenie kawalerki, warto ograniczyć liczbę mebli do minimum, a konkretnie do swoich (lub najemcy) potrzeb. Zbyt duża ich liczba uszczupli przestrzeń w mieszkaniu. Dobrym pomysłem jest urządzanie kawalerki „w górę”, aby w ten sposób „odgracić” powierzchnię. Wysokie regały i szafy do zabudowy bardzo dobrze wywiązują się z tego zadania. Należy jednak pamiętać, by wysokich mebli nie umieszczać na każdej ścianie, bo wówczas tworzą dość przytłaczająca atmosferę.

Jasna kolorystyka i dominujący motyw w urządzaniu kawalerki

Urządzając nowe mieszkanie we Wrocławiu, które charakteryzuje się ograniczoną powierzchnią, warto postawić na jasną kolorystykę. Nie jest tajemnicą, że biel, odcienie jasnej szarości, barwy kremowe i beż pozytywnie wpływają na optyczne powiększenie wnętrza, a efekt jest równie wyrazisty przy dziennym, jak i przy sztucznym oświetleniu. W tym kontekście, przy urządzaniu kawalerki warto pomyśleć także o dużym lustrze (choć niekoniecznie w masywnych ramach), bo wówczas pomieszczenia wydają się jeszcze większe i przestronniejsze. Oczywiście, jasna kolorystyka może wydawać się nieco monotonna, dlatego do mieszkania powinno się wprowadzić jeszcze jeden, dominujący motyw kolorystyczny. Pomogą w tym meble, zasłony czy dywan, które pozytywnie wyróżnią się na tle bieli na zasadzie kontrastu.

Urządzanie kawalerki zgodnie z zasadą multifunkcjonalności

Nowe mieszkanie w Szczecinie stanowi marzenie niejednego młodego mieszkańca tego miasta. Z oczywistych względów pierwszy wybór pada na kawalerkę. Wbrew pozorom może ona być bardzo funkcjonalna i komfortowa, co nie oznacza, że właściciel musi zmagać się z ciasnotą. Urządzanie kawalerki polega na poszukiwaniu multifunkcjonalności i kreatywnych rozwiązań. Przykłady?

W każdym mieszkaniu przy wejściu warto ustawić siedzisko, na przykład w formie ławki. Wybór mebli na rynku jest ogromny, zatem nietrudno znaleźć model wyposażony w szuflady, które mogą zostać przeznaczone na obuwie, akcesoria lub środki czystości. W mniejszych mieszkaniach dobrym pomysłem bywa przytwierdzony do ściany, rozkładany blat, który po złożeniu, gdy nie jest potrzebny, nie zajmuje przestrzeni użytkowej, a na co dzień może pełnić funkcję improwizowanego biurka. A co z rowerem, kiedy nie mieści się na balkonie, a na osiedlu nie ma specjalnej wiaty? On z kolei może dumnie prezentować się, wisząc na ścianie i akcentując przy okazji hobby gospodarza.

Kawalerka z małą łazienką

Ważnym aspektem urządzenia kawalerki jest aranżacja małej łazienki. W niej również powinny dominować jasne barwy, a całkiem duże lustro stanowi kolejne „must have”, oczywiście w celu optycznego powiększenia pomieszczenia. W małej łazience raczej nie warto umieszczać wanny, chociaż dla miłośników długich kąpieli stworzono naprawdę kompaktowe wersje. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się jednak prysznic, szczególnie w wersji bez brodzika, za to z subtelną szklaną kabiną – to kolejny sposób na nadanie wnętrzu lekkości, a jednocześnie bardzo wygodne rozwiązanie.

Urządzanie kawalerki to prawdziwa sztuka, która daje właścicielowi wiele satysfakcji, kiedy wciela on życie swoje kreatywne pomysły. Jeśli natomiast czujesz, że aranżacja wnętrz nie jest Twoją mocną stroną lub po prostu brakuje ci czasu, wybierz mieszkanie pod klucz, oddając jego wykończenie i stylizację w ręce specjalistów!

Opublikowano:
3.08.2022