Jakie są zalety i wady kupowania mieszkania od dewelopera?

Wiele osób, które planują zakup mieszkania, zastanawia się od kogo je kupić. Na rynku dostępne są nowo wybudowanie mieszkania od deweloperów oraz mieszkania od osób prywatnych, które znajdują się już w nieco starszych budynkach. Te drugie są nazywane mieszkaniami z rynku wtórnego. Jeżeli myślicie o zakupie mieszkania od dewelopera, to pewnie zastanawiacie się, jakie są wady i zalety tej inwestycji?

mieszkanie od dewelopera

Zakup mieszkania od dewelopera – zalety

Zdecydowanie się na mieszkanie od dewelopera ma kilka ważnych zalet. W całym kraju powstają nowe mieszkania. Wrocław jest jednym z atrakcyjniejszych miejsc do zamieszkania. Inne duże miasta w Polsce również są konkurencyjne. Ciekawa architektura, dużo miejsc pracy, sporo inwestycji. Takie rzeczy sprawiają, że chcemy kupować mieszkania właśnie w nich. Tam również powstaje sporo inwestycji deweloperskich, więc jest w czym wybierać. Warto w pierwszej kolejności spojrzeć na zalety takiej inwestycji.

Samodzielne urządzenie mieszkania

Zakup mieszkania od dewelopera równa się z tym, że będzie ono w stanie deweloperskim. Oznacza to, że trzeba je urządzić i wyposażyć, czyli wykończyć je według swoich preferencji i zgodnie ze swoim gustem. Dla wielu osób jest to zaleta – mają czystą kartkę i pole do popisu.

Duży wybór mieszkań

W miastach, zwłaszcza tych największych powstaje wiele inwestycji mieszkaniowych. Zakup mieszkania od dewelopera sprawia, że mamy szeroki przegląd ofert, spośród których możemy wybierać. Oznacza to, że łatwiej jest znaleźć coś, co będzie odpowiadało naszym wymaganiom. Możemy znaleźć mieszkanie o odpowiednim rozmiarze, układzie i na preferowanym przez nas piętrze. Mieszkań z rynku wtórnego jest mniej, więc tu nasza dowolność wyboru jest ograniczona.

Miejsce parkingowe

Własne miejsce parkingowe to kolejna zaleta mieszkania od dewelopera. Nowoczesne inwestycje mieszkaniowe zazwyczaj mają garaże podziemne. Wraz z zakupem mieszkania możemy zakupić nasze własne miejsce do parkowania samochodu. Ogólnie nowsze inwestycje zazwyczaj oferują satysfakcjonującą ilość miejsc parkingowych w najbliższej okolicy.

Infrastruktura osiedla.

Deweloperzy prześcigają się w wykonywaniu udogodnień dla przyszłych mieszkańców, które mogą ściągnąć większą ilość chętnych do zakupu. Nowoczesne osiedla mają tereny zielone i place zabaw. Często są ogrodzone, mają monitoring i posiadają inne zabezpieczenia, które podnoszą nasz komfort przebywania na osiedlu. Są to kolejne zalety mieszkania kupowanego prosto od dewelopera.

Rękojmia i gwarancja

Czasami w nowo wybudowanych budynkach zdarzają się usterki. Dlatego nowe inwestycje deweloperskie objęte są gwarancją i rękojmią. Inwestor usuwa szkody, które powstają już po oddaniu inwestycji.

Zakup mieszkania od dewelopera – wady

Zdecydowanie się na zakup mieszkania od firmy deweloperskiej ma również swoje wady. Oczywiście nie wszystkie mieszkania mogą je posiadać. Trzeba pamiętać, że firm deweloperskich i ich inwestycji jest sporo w całym kraju. Nie wszystkie z nich są wykonane w takim samym standardzie.

Stan deweloperski

Co dla jednych jest atrakcją, dla innych może być problemem. Zakup mieszkania od dewelopera oznacza, że będzie ono w stanie, który nie pozwala na zamieszkanie w nim od razu. Na podłogach można spodziewać się betonu, ściany będą jedynie otynkowane – lokal będzie czekać gruntowne wykończenie. Stan deweloperski oznacza dodatkowe koszty, które trzeba ponieść w trakcie prac nad zagospodarowaniem mieszkania. W dodatku proces wykańczania może trochę trwać, co wydłuży oczekiwanie na moment wprowadzenia się do swoich kątów.

Cena

Dla niektórych skutecznie zniechęcające dla pozyskania mieszkania z rynku pierwotnego – bezpośrednio od dewelopera będą kwestie finansowe. Decydując się na zamieszkanie w nowym budownictwie, trzeba się liczyć z większymi kosztami, niżeli w przypadku mieszkań dostępnych na rynku wtórnym. Należy mieć także na względzie dodatkowe opłaty, takie jak np. taksa notarialna.

Usterki wychodzące po zakupie mieszkania

Budynek po wybudowaniu może na przykład osiąść na fundamentach. Mogą też pojawić się pęknięcia i inne wady związane ze zwykłą pracą budynku. Deweloperzy dają rękojmię i gwarancję na naprawę szkód powstałych po wybudowaniu budynku. Jednak nikt nie chce oglądać pęknięć na ścianach w swoich nowych i świeżo wyremontowanych mieszkaniach. Zakup mieszkania od dewelopera może wiązać się z koniecznością wykonywania poprawek.

Lokalizacja

W związku z brakiem miejsca w centrach, nowe inwestycje często powstają na obrzeżach miast i w miejscach z jeszcze nie najlepszą komunikacją. Nowe inwestycje deweloperskie w dogodnych lokalizacjach również istnieją. Jest ich jednak mniej.

Podsumowanie

Zakup mieszkania od dewelopera ma swoje zalety oraz wady. Tak samo zakup mieszkania z rynku wtórnego. Sami musimy zastanowić się, czy według nas walety przewyższają wady takiej inwestycji. Dla jednych stan deweloperski to zaleta, bo mogą urządzić mieszkanie tak, jak sobie to wymarzą. Dla innych oznacza to dodatkowy koszt i czas oczekiwania na wprowadzenie się do mieszkania.

Opublikowano:
17.03.2023