Jakie są najważniejsze wymagania wobec dewelopera przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym?

Poszukujesz mieszkania na rynku pierwotnym? Inwestycje deweloperskie, które trwają we Wrocławiu i innych polskich miastach wciąż dają klientom bardzo szeroki wybór. W dodatku ceny nieruchomości ustabilizowały się, więc nadszedł dobry moment, aby przeprowadzić taki zakup. Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania? Oprócz metrażu, rozkładu pomieszczeń, piętra i lokalizacji, warto zainteresować się również samym deweloperem. Chociaż opinie o deweloperach są zróżnicowane, większość spośród nich to uczciwi przedsiębiorcy. Jednocześnie warto znać swoje prawa. Sprawdź, jakie wymagania należy stawiać przed deweloperem przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym!

Deweloperski rachunek powierniczy – zabezpieczenie interesów kupującego

Jeszcze przed nieco ponad dekadą opinie o deweloperach były bardzo zróżnicowane. Zdarzały się inwestycje, które nie zostały dokończone z powodu złej kondycji finansowej dewelopera. Dziś takie sytuacje są praktycznie niemożliwe, ponieważ standardowym wymaganiem wobec dewelopera jest prowadzenie rachunku powierniczego. Pieniądze kupujących mieszkania trafiają właśnie na to konto bankowe.

Wyróżniamy dwa typy rachunków:

 • Rachunek powierniczy otwarty – deweloper ma prawo do wypłaty środków po ukończeniu konkretnych etapów inwestycji, lecz fundusze są uruchamiane dopiero, gdy bank zweryfikuje, czy przeprowadzone prace są zgodne z harmonogramem budowy.
 • Rachunek powierniczy zamknięty – w tym przypadku deweloper może uzyskać wypłatę środków przez bank dopiero, kiedy inwestycja zostanie zakończona, a mieszkania trafią do nabywców.

Wszystkie inwestycje deweloperskie, które rozpoczęły się po kwietniu 2012 roku muszą posiadać zabezpieczenie w formie rachunku powierniczego.

Poprzednie inwestycje deweloperskie jako weryfikacja

Jeśli kupujesz tak zwaną „dziurę w ziemi”, czyli mieszkanie na terenie osiedla, które dopiero powstanie, wiążącym dokumentem dla dewelopera jest prospekt informacyjny zawierający szczegółowe dane na temat inwestycji i twojego mieszkania. W zasadzie wszystkie inwestycje deweloperskie są objęte tym obowiązkiem. Jeśli deweloper nie wywiąże się z zawartych tam prospektów, możesz dochodzić swoich praw w przyszłości.

Jednocześnie warto zweryfikować poprzednie inwestycje deweloperskie przeprowadzone przez tę samą firmę. Można tego dokonać na kilka sposobów:

 • odwiedzając wybudowane już osiedle,
 • pytając o przebieg inwestycji rodzinę bądź znajomych, którzy tam mieszkają,
 • poszukując opinii o deweloperach w internecie.

Pozytywne opinie o deweloperach

Istotne dla ciebie z punktu widzenia klienta opinie o deweloperach nie dotyczą wyłącznie poprzednich inwestycji. Dowiedz się również, jak przebiega współpraca z danym przedsiębiorstwem poznając opinie dotychczasowych klientów. Ich źródłem może być również internet. Przeważające pozytywne recenzje to znak, że najpewniej masz do czynienia z rzetelną firmą.

Sprawdź, czy deweloper wywiązuje się ze wskazanych w umowie terminów. Dowiedz się, czy komunikacja z deweloperem przebiega sprawnie. Przekonaj się, czy deweloper jest pomocny, na przykład oferując doradztwo i wsparcie w otrzymaniu kredytu na zakup mieszkania.

Weryfikacja sytuacji finansowej dewelopera i stanu prawnego działki

Inwestycje deweloperskie są bezpieczne, o ile kondycja finansowa przedsiębiorstwa, które je realizuje, nie budzi zastrzeżeń. Jednym z ważniejszych wymagań dotyczących dewelopera jest jego przejrzystość finansowa. Aby ją zweryfikować, sprawdź między innymi:

 • czy przeciwko deweloperowi nie toczy się postępowanie egzekucyjne; 
 • jak wyglądają roczne sprawozdania finansowe przedsiębiorstwa; 
 • w jaki sposób finansowana jest inwestycja deweloperska; 
 • jaki jest status prawny działki; 
 • czy działka nie jest obciążona, na przykład jako zabezpieczenie kredytu bankowego.

Umowa przedwstępna – najważniejsze zapisy

Jeśli opinie o deweloperach, których bierzesz pod uwagę są pozytywne, a konkretne inwestycje deweloperskie zawierają interesujące cię mieszkania, z powodzeniem możesz wybrać to, które najlepiej wpisuje się w twoje potrzeby i możliwości finansowe. Na tym etapie nadchodzi czas na podpisanie umowy przedwstępnej.

Podpisując umowę z deweloperem zwróć uwagę na zapisy takie jak:

 • zobowiązanie do przeniesienia własności lokalu wraz z terminem jego przekazania;
 • terminy zapłaty zadatku oraz ewentualnych kolejnych transz;
 • skutki, jakie niesie za sobą opóźnienie w realizacji inwestycji deweloperskiej;
 • warunki odbioru lokalu;
 • konsekwencje wycofania się z umowy – jeśli tak postąpi deweloper, powinien ci przysługiwać zwrot zadatku;
 • skutki, jakie nastąpią, jeśli bank nie udzieli ci kredytu – gdy nie masz co do tego pewności, zadbaj o ewentualny zwrot zadatku;
 • dokładna cena nabywanej przez ciebie nieruchomości;

Odbiór mieszkania – kontrola zapisów zawartych w umowie

Gdy inwestycja deweloperska dobiegnie końca, czas na odbiór twojego nowego mieszkania we Wrocławiu lub w innym mieście. Chociaż w przypadku ukrytych wad nieruchomości możesz przez następne 5 lat dochodzić swoich praw z tytułu rękojmi, zdecydowanie warto przyjrzeć się lokalowi przed podpisaniem protokołu odbiorczego.

Zwróć uwagę na to, czy deweloper wywiązał się ze wszystkich zawartych w umowie zapisów dotyczących wykończenia mieszkania. Skontroluj wszystkie instalacje – elektryczną, wodno-kanalizacyjną, wentylację i media. Sprawdź, czy okna i drzwi zostały prawidłowo zamontowane i odznaczają się dobrą izolacją cieplną – w przeciwnym razie powstawać będą mostki termiczne, które zmuszą cię do zapłaty wyższych rachunków za ogrzewanie. Jeśli nie czujesz się ekspertem budowlanym, poproś o pomoc fachowców.

Opinie o deweloperach w Polsce są coraz lepsze, ponieważ zależy im na względach klientów. Mimo wszystko pamiętaj o swoich prawach jako kupujący i stawiaj przed deweloperem wysokie wymagania!

Opublikowano:
27.01.2023