Jaką podłogę wybrać do mieszkania?

Podłogi drewniane, płytki ceramiczne, a może panele podłogowe? Wykańczanie nowego mieszkania może przyprawić jego właściciela o prawdziwy zawrót głowy. Współczesne rodzaje podłóg są naprawdę zróżnicowane, atrakcyjne wizualnie i posiadają swoje unikalne zalety. Wprowadzasz się niebawem do swojego nowego lokum? Poznaj najpopularniejsze rodzaje podłóg i dowiedz się, które spośród nich najlepiej sprawdzają się w poszczególnych pomieszczeniach!

drewniana podłoga  w mieszkaniu

Najpopularniejsze rodzaje podłóg

Wybór podłogi do nowego lub remontowanego mieszkania już od dawna nie jest wyborem oczywistym. Dawniej w salonach i sypialniach układaliśmy podłogi drewniane, wykładziny lub panele, natomiast płytki ceramiczne były domeną kuchni i łazienek. Obecnie granice te nieco się zatarły. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje podłóg?

Podłogi drewniane

Podłogi drewniane stanowią zazwyczaj pierwszy wybór właścicieli nieruchomości, o ile tylko na wykończenie pomieszczeń przy ich użyciu pozwala budżet. Zalet parkietów z naturalnych desek nie trzeba nikomu przedstawiać. Tworzą one we wnętrzu przyjemny, ciepły klimat, a nierzadko prezentują się bardzo ekskluzywnie. W dodatku ich kontakt ze stopami jest bardzo przyjemny. Bogaty asortyment podłóg drewnianych pozwala wybrać optymalną wersję kolorystyczną spośród rodzimych i egzotycznych gatunków drewna. Podłogi drewniane najczęściej są pokryte lakierem w celu ich zabezpieczenia, ale czasem stosuje się też bardziej tradycyjne i naturalne olejowanie. Oba sposoby konserwacji mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na aspekt wizualny. Jednak, aby podłoga pozostała wolna od uszkodzeń, w tym zarysowań, wymaga bardzo regularnego i delikatnego czyszczenia. Pod tym względem dystansują ją płytki ceramiczne. Jednak mając świadomość zalet i wad tego rozwiązania, a także wystarczająco wysoki budżet, warto wyposażyć swoje nowe mieszkanie w Warszawielub niedawno kupione nowe mieszkanie w Szczecinie w drewnianą podłogę.

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne to prawdopodobnie najbardziej zróżnicowana kategoria posadzek. Ich ogromną zaletą jest wytrzymałość, która wynika z niskiej ścieralności materiału. W dodatku płytki ceramiczne ułatwiają utrzymanie czystości w pomieszczeniu – wystarczy woda z odrobiną detergentu i solidny mop. Współczesne płytki ceramiczne rektyfikowane mogą być łączone niemal bezspoinowo, co stwarza wrażenie praktycznie jednolitej struktury. Dzięki temu znacznie poszerzył się asortyment płytek ceramicznych, bo obok zróżnicowanych kolorów i wzorów pojawiły się płytki reprezentujące bardzo duże formaty, w tym również doskonale imitujące kamień, marmur lub naturalne drewno. Wadą płytek ceramicznych bywa skomplikowany montaż, a w przyszłości demontaż podłogi, ale przede wszystkim uczucie chłodu pod stopami, dokuczliwe szczególnie w chłodniejszych porach roku.

Panele podłogowe

Panele podłogowe stanowią tańszą alternatywę dla podłóg drewnianych. Współczesne modele, zwłaszcza panele podłogowe winylowe, często niewiele ustępują deskom pod względem solidności, ale także pod względem wizualnym. Ich ważną zaletę stanowi łatwość montażu. Są wygodne i łatwe w czyszczeniu, ale mają swoje wady, do których należy szczególna wrażliwość na wilgoć, przede wszystkim na wrzątek. Decydując się na panele podłogowe, zdecydowanie warto postawić na warianty wyższej jakości.

Podłogi kamienne

Omawiając najpopularniejsze rodzaje podłóg, warto wymienić jeszcze podłogi kamienne. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest naturalny wygląd, podobnie jak niepowtarzalna struktura. Podłogi kamienne można spotkać przede wszystkim w luksusowych wnętrzach. Są bardzo łatwe w czyszczeniu. Wśród wad należy wymienić wysoką cenę, konieczności impregnacji raz na kilka lat, a w przypadku niektórych wariantów, także umiarkowaną odporność na ścieranie.

Optymalne rodzaje podłóg do poszczególnych pomieszczeń

Urządzając nowe mieszkanie we Wrocławiu lub nowe mieszkanie w Poznaniu, warto dobrze przemyśleć wybór podłogi do poszczególnych pomieszczeń. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Łazienka to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności, gdzie najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne lub ewentualnie podłoga kamienna. Oczywiście, można również eksperymentować z drewnem, o ile będzie ono bardzo dobrze zabezpieczone, jednak na rynku są przecież dostępne płytki ceramiczne drewnopodobne, które dobrze spiszą się w klasycznej lub skandynawskiej aranżacji łazienki.

Płytki ceramiczne to również popularny wybór do kuchni, w mniejszym stopniu ze względu na wilgotność, za to w większym z powodu tendencji do zabrudzeń podłogi w pomieszczeniu, w którym przygotowuje się posiłki. Panele podłogowe bywają tu dość ryzykowne ze względu na możliwość rozlania się wrzątku, ale dobrze zabezpieczona drewniana podłoga wywiąże się ze swojego zadania. Oprócz tego, płytki ceramiczne stanowią powszechny wybór do przedpokoju, bo w okolicach drzwi wejściowych zbierają się drobne zanieczyszczenia, które mogłyby porysować inny rodzaj podłogi.

Podłogi drewniane pozostają domeną salonów, sypialni, a także jadalni i pomieszczeń gościnnych, głównie ze względu na unikalny klimat, jaki wprowadzają do wnętrz. Nie bez znaczenia, zwłaszcza zimą, pozostaje słabe przewodzenie ciepła. Panele podłogowe są w tych pomieszczeniach tańszą alternatywą dla drewnianych desek. Z kolei miłośnicy płytek ceramicznych i podłóg kamiennych mogą je wprowadzić również do swoich salonów, zwłaszcza w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.

Wybierając rodzaje podłóg do poszczególnych wnętrz, trzeba pamiętać, że jest to inwestycja na lata, więc nie warto na niej oszczędzać!

Opublikowano:
10.08.2022