Jak stopy procentowe wpływają na ceny mieszkań i kredyt?

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny, lecz obawiasz się ciągłego podnoszenia stóp procentowych i wzrostu cen mieszkań? Kredyt tego typu to długoterminowe zobowiązanie, które trzeba przemyśleć. W naszym artykule opisujemy, jak stopy procentowe kształtują ceny mieszkań i kredytów. Serdecznie zapraszamy do lektury.  

obliczanie stopy procentowej

Stopa procentowa – czym jest?

Stopa procentowa to nic innego, jak cena pieniądza, jaką należy zapłacić za jego pożyczenie. Termin ten warunkuje cenę, jaką trzeba ponieść, pożyczając od kredytodawcy środki finansowe, jak również cenę, jaką zapłaci kredytodawca, jeśli kredytobiorca zdecyduje się oddać środki do depozytu. Z tego względu stopa procentowa obejmuje nie tylko rozliczenia, które odbywają się między klientem a bankiem, lecz również transakcje pomiędzy bankami.

Omawiając termin stopy procentowej, nie sposób nie wspomnieć o tym, że ta miara ekonomiczna nie ogranicza się jedynie do ustalenia tego, czy w danym momencie warto wziąć kredyt. Tak naprawdę ekonomiści określają taką stopę procentową, aby zapewnić jak największą stabilność polskiego złotego.

W Polsce  wysokość stóp procesowych określa Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego. W jej skład wchodzi proces NBP oraz dziesięciu członków, którzy są powoływani co 6 lat przez sejm i senat.

Jak stopa procentowa wpływa na wartość nieruchomości?

Stopy procentowe mają istotny wpływ na wartość nieruchomości poprzez wpływ na koszt kredytów hipotecznych i decyzje inwestycyjne. Wyższe stopy procentowe zwiększają koszt uzyskania kredytu hipotecznego, co może obniżać popyt na nieruchomości, a tym samym ceny, ponieważ potencjalni nabywcy i inwestorzy są mniej skłonni do zaciągania droższych pożyczek.

Co więcej, wzrost stóp procentowych czyni inne rodzaje inwestycji, takie jak obligacje, bardziej atrakcyjnymi w porównaniu z nieruchomościami, co dodatkowo może obniżyć popyt i wartość nieruchomości.

W sytuacji rosnących stóp procentowych inwestorzy często oczekują wyższych stóp zwrotu z nieruchomości, co wpływa na ich wycenę i może prowadzić do obniżenia cen rynkowych. Zmiany w stopach procentowych mają zatem bezpośredni wpływ na dynamikę rynku nieruchomości, wpływając zarówno na koszt finansowania, jak i na ogólny popyt na nieruchomości.

Z pewnością wiele czytelników zastanawia się, jak będą kształtowały się ceny mieszkań w najbliższych miesiącach? Chociaż w czasie pandemii stopy miały rekordowo niskie wartości, ten okres jest już niestety za nami. W latach 2021-2022 roku Rada Polityki Pieniężnej dokonywała cyklicznych podwyżek stóp procentowych, co spowodowała gwałtowny wzrost cen nieruchomości. Dopiero w październiku bieżącego roku nastąpiły pierwsze obniżki.

Według wielu analityków obecna sytuacja i dalsze prognozy na rynku nieruchomości nie napawają optymizmem. Wciąż wysoka inflacja, a także ożywienie rynku mieszkaniowego wpływają na to, że stawki za 1 metr kwadratowy w wielu dużych miastach wciąż idą w górę.  W rezultacie już w 1 kwartale 2023 roku za mieszkanie trzeba zapłacić o ok. 5% więcej niż w roku poprzednim. Zjawisko rosnących cen dotyczy głównie nowych inwestycji. Warto jednak nadmienić, że pomimo sytuacji wzrostu cen, nadal osoby zainteresowane nabyciem mieszkania mają szanse znaleźć inwestycje objęte tzw. przecenami.

Stopa procentowa a rata kredytu

Stopa procentowa wpływa nie tylko na nieruchomości, lecz także na wysokość raty kredytu. Taka zależność obejmuje kredyty ze zmienną stopą procentową. W przypadku takich kredytów bank jest zobowiązany do aktualizowania nie tylko jego wysokości, lecz również to przeliczenia na nowo odsetek i raty kredytów.

Osoby chcące wziąć kredyt muszą mieć świadomość, że kwota miesięcznej raty jest kształtowana przez część pożyczonego kapitału oraz część odsetek od kredytu. Z tego powodu, jeśli nastąpi podwyżka stóp procentowych NBP, wtedy wzrośnie oprocentowanie kredytu, tym samym podniosą się odsetki i wysokość raty kredytu. Jeśli natomiast stopy procentowe NBP zostaną obniżone, wtedy zmniejszą się również odsetki i wysokość raty spadnie.

Wszelkie zatem zmiany wartości stóp procentowych wpływają bezpośrednio nie tylko na nowe kredyty, lecz także te, które zostały już zaciągnięte i mają zmienne oprocentowanie.

O czym należy pamiętać przed wzięciem kredytu hipotecznego?

Interesują Cię inwestycje mieszkaniowe w Poznaniu i chcesz wziąć kredyt? W takim razie w pierwszej kolejności dobrze zaplanuj moment zdecydowania się na kredyt hipoteczny, tak aby uniknąć zbytniego obciążenia domowego budżetu i wyeliminowania ryzyka opóźnień w spłatach.

Jeśli obawiasz się wahań wysokości rat kredytu przez zmiany stóp procentowych NBP, koniecznie rozważ kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Wtedy rata kredytu pozostanie niezmienna. Możliwość wzięcia takiego kredytu pojawiła się od lipca 2021 roku. Pamiętaj jednak, że oprocentowanie stałe nie trwa przez cały proces spłacania kredytu, a tylko przez dany okres.

Nie czując się na siłach, aby samodzielnie wybrać odpowiedni kredyt i przejść przez proces wzięcia kredytu, dobrym pomysłem z pewnością jest skorzystanie z pomocy doświadczonego doradcy kredytowego. Taka osoba mająca dostęp do wszystkich ofert banków, na podstawie indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych, pomoże wybrać odpowiedni kredyt.

Szukasz odpowiedniego mieszkania pod kredyt hipoteczny? Nowe mieszkania w Poznaniu czekają na Ciebie!

Opublikowano:
12.10.2023