Jak przygotować się do przeprowadzki do nowego mieszkania?

Planujesz przeprowadzkę do nowego mieszkania po raz pierwszy? A może za pierwszym razem twoja przeprowadzka nie wyszła perfekcyjnie i teraz pragniesz uniknąć popełnionych wówczas błędów? Dziś przedstawiamy garść porad, które pomogą ci w sprawnym przetransportowaniu rzeczy do nowego lokum. Jak zorganizować przeprowadzkę i nie zwariować?

Organizacja przeprowadzki okazją do porządków

Im wcześniej rozpoczniesz organizację przeprowadzki, tym lepiej. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Przede wszystkim zdaj sobie sprawę, że przeprowadzka do nowego mieszkania stanowi znakomitą okazję do porządków. Prawdopodobnie w twoim obecnym lokum znajduje się wiele rzeczy, przedmiotów i części garderoby, które tak naprawdę nie są ci już potrzebne. Być może o niektórych z nich nawet nie pamiętasz, bo od lat kurzą się w najgłębszym zakamarku szafy.

Organizacja przeprowadzki powinna rozpocząć się od kompleksowego przeglądu twojego dobytku. Przejrzyj każdą szufladę, półkę i schowek w poszukiwaniu przedmiotów, których nie chcesz zabierać do nowego mieszkania. Te najbardziej wysłużone powinny wylądować na śmietniku. Pozostałe możesz wystawić na sprzedaż lub oddać komuś, komu być może się przydadzą. W ten sposób zarobisz parę złotych, przy pomocy których sfinansujesz przeprowadzkę, a może nawet część wyposażenia twoich nowych czterech kątów?

Opróżnianie lodówki

Gdy przeprowadzka do nowego mieszkania będzie zbliżała się nieuchronnie, pomyśl o żywności, którą trzymasz w lodówce. Transport mrożonek raczej nie wchodzi w grę, a większość pozostałych artykułów spożywczych źle znosi podróż. Dlatego w dniach poprzedzających przeprowadzkę postaraj się maksymalnie zmniejszyć zapasy zgromadzone w lodówce, gotując improwizowane potrawy.

Przeprowadzka do nowego mieszkania przy użyciu kartonów

W trakcie organizacji przeprowadzki jednym z głównych wyzwań będzie zapewne wygodne i bezpieczne spakowanie twojego dobytku do transportu. Pomyśl o tym zawczasu. Jeśli masz zwyczaj zachowywania oryginalnych opakowań od sprzętu sportowego, urządzeń RTV i AGD oraz innych dużych przedmiotów, teraz wykorzystasz je do bezpiecznego transportu. Oprócz tego zaopatrz się z wyprzedzeniem w dodatkowe kartony. Prawdopodobnie nie musisz wydawać na nie pieniędzy, bo właściciel osiedlowego sklepu z chęcią podzieli się z tobą nadmiarem. Pomyśl także o wypełnieniu kartonów – do tego przyda się między innymi folia bąbelkowa, ale możesz wykorzystać papier albo dowolne tkaniny.

Organizacja przeprowadzki z wyprzedzeniem

Gdy tylko poznasz termin przeprowadzki, postaraj się możliwie szybko zarezerwować transport. W niektórych okresach roku, na przykład we wrześniu lub w okolicach świąt, firmy transportowe są szczególnie mocno obłożone pracą. Wówczas może się zdarzyć, że mocno przepłacisz za transport, o ile w ogóle go znajdziesz. Jeśli przeprowadzka do nowego mieszkania odbywa się bez mebli, prawdopodobnie wystarczy jeden samochód dostawczy. Z meblami organizacja przewozu stanowi większe wyzwanie, ponieważ nie obejdzie się bez kilku kursów lub kilka samochodów.

Rozsądne pakowanie

Pakowanie odzieży i przedmiotów codziennego użytku tylko z pozoru wydaje się łatwym zadaniem. Szczególnie wrażliwe przedmioty, na przykład szkło i porcelana, wymagają dokładnego zabezpieczenia. Dobieraj rozmiar kartonów do wagi umieszczanych w nich przedmiotów. Sporą pułapkę w trakcie przeprowadzki do nowego mieszkania stanowią książki. Jedna waży niewiele, kilka ma wagę zbliżoną do standardowych hantli, ale duży karton pełen książek to już spore wyzwanie, nawet dla kulturysty.

Postaw na mniejsze kartony, jeśli kondycja twojego kręgosłupa nie jest ci obojętna. Do pakowania możesz wykorzystać również walizki, które zazwyczaj zabierasz w podróż. Odzież wygodnie transportuje się w wytrzymałych workach. Ubrania, które wiszą na wieszakach, warto spakować razem z nimi. Do transportu pościeli przydadzą ci się torby próżniowe, aby zmniejszyć jej objętość.

Organizacja przeprowadzki z meblami

Przeprowadzka z meblami często wiąże się z koniecznością ich rozkręcenia. W takiej formie są bowiem wygodniejsze w transporcie, a poza tym zajmują mniej miejsca. Gdy tylko opróżnisz półki i szuflady, pakując ich zawartość do kartonów, zabierz się do rozkładania mebli. Pamiętaj, że krawędzie i narożniki wymagają szczególnego zabezpieczenia, by nie porysowały się lub nie uszkodziły w inny sposób w trakcie jazdy. Śrubki, kołki, zawiasy i inne mniejsze elementy zapakuj do oddzielnych pudełeczek lub torebek, a następnie dokładnie je opisz, by składając meble uniknąć chaosu.

Zestaw przetrwania

Dobra organizacja przeprowadzki nie ogranicza się wyłącznie do pakowania i transportu. Już na etapie planowania przeprowadzki do nowego mieszkania pomyśl o pierwszych dniach w nowym lokum. Przygotuj swoisty zestaw przetrwania w postaci kilku walizek lub kartonów, w których znajdzie się wszystko, czego ty i twoi bliscy możecie potrzebować w pierwszej kolejności. Kilka kompletów odzieży, podstawowe kosmetyki, szczoteczka i pasta do zębów, piżama i pościel, talerze i sztućce, zestaw narzędzi, ładowarki do elektroniki i apteczka z pewnością powinny znaleźć się na liście.

Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku poradom twoja przeprowadzka do nowego mieszkania pójdzie sprawnie. A jeśli dopiero szukasz nowego lokum, sprawdź nowe mieszkania w Szczecinie, które aktualnie powstają w ramach inwestycji Ronson Development. Być może już niedługo przeprowadzisz się do jednego z nich?

Opublikowano:
29.10.2022