Jak prawidłowo urządzić mieszkanie?

Popularne programy telewizyjne, katalogi meblowe, artykuły eksperckie w sieci – dziś bardzo łatwo znaleźć porady i inspiracje dotyczące urządzania mieszkania. Wiele z nich skupia się na designie, który rzeczywiście ma znaczenie zarówno dla miłośników klasyki, jak i dla fanów nowoczesnych, bardziej ascetycznych rozwiązań. Jednak niezależnie od gustu, kluczowy dla kupujących swoje wymarzone lokum jest rozkład mieszkania, a także zastosowane w nim funkcjonalne rozwiązania, które znacząco wpłyną na komfort życia.

urządzanie mieszkania

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, planując funkcjonalny układ mieszkania? O jakich rozwiązaniach należy pamiętać już na etapie projektowania aranżacji? Czy warto zdecydować się na wykończenie nowego mieszkania pod klucz? Wyjaśniamy!

Podział na strefy niezależnie od pomieszczeń

Jeśli chodzi o optymalny rozkład mieszkania, niezależnie od tego, czy jest to kawalerka, czy ogromny apartament, dziś coraz większą wagę przykłada się do podziału przestrzeni na strefy. Wśród inwestorów dominują osoby, które doceniają otwarte przestrzenie, ale układ funkcjonalny nie musi pokrywać się z obecnością ścian działowych. W niemal każdym mieszkaniu występuje przynajmniej jedna sypialnia albo dodatkowe pokoje dla dzieci, łazienka, przedpokój i salon – bardzo często połączony z kuchnią.

Układ funkcjonalny mieszkania z podziałem na strefy polega na tym, że otwarty salon z kuchnią podzielono na części, z których każda pełni inną funkcję. W mieszkaniu można zatem znaleźć przestrzeń przeznaczoną głównie do gotowania, część jadalną i część wypoczynkową. Granice pomiędzy kuchnią a salonem coraz rzadziej wyznaczają ściany, a częściej drewniany parkiet przechodzący w strefie kuchennej w łatwe w czyszczeniu kafelki. W nieco większych lokalach, na granicy kuchni i salonu, da się wygospodarować przestrzeń na klimatyczny barek z wysokimi hokerami.

Część jadalna może stanowić większą wyspę kuchenną albo stół z krzesłami – zależnie od dostępnej powierzchni. W tym miejscu warto zadbać o dodatkowe źródło oświetlenia, takie jak chociażby wisząca lampa. W strefie relaksu najczęściej spotykamy niższy stolik kawowy, a także wygodne fotele, sofy i narożniki. To tutaj domownicy odprężają się przy telewizorze, czytając książki albo grając w gry konsolowe i planszowe. Strefa relaksu tętni życiem zwłaszcza po południu i wieczorem, gdy wszyscy mają już za sobą codzienne obowiązki. Warto postawić w niej na bardziej delikatne źródło światła lub o zróżnicowanym natężeniu – na przykład taśmę LED na podwieszanym suficie.

Sprytne schowki, czyli funkcjonalność jest na topie

Nowoczesny i funkcjonalny rozkład mieszkania powinien uwzględniać dużą liczbę schowków. W sypialni lub oddzielnym pomieszczeniu warto postawić na zabudowaną garderobę. Dodatkowe szuflady i szafki mogą znajdować się we wszelkich wnękach, ale również pod łóżkiem albo pod ławką ustawioną w przedpokoju. Rzadziej używane przedmioty nie powinny zaburzać wizualnej harmonii wnętrza, gdzie będą głównie zbierać kurz. Dzięki schowkom całe mieszkanie będzie prezentowało się bardziej elegancko.

Optyczne powiększenie wnętrza

Przy niedostatku przestrzeni warto postarać się rozkład mieszkania i kolorystykę, które optycznie powiększą wnętrze i dadzą domownikom poczucie swobody. Sprawdzonym rozwiązaniem jest układ funkcjonalny mieszkania w postaci kuchni z salonem. Ponadto dobrze sprawdza się jasna kolorystyka i duże lustra. Dzięki nim mieszkanie wydaje się o wiele większe. Wysokie meble pozwalają co prawda na schowanie większej liczby przedmiotów, ale taka zabudowa nie powinna znajdować się na więcej niż jednej ścianie, aby swoim monumentalnym wyglądem nie przytłaczać domowników i gości.

Wolne ciągi komunikacyjne

Planując układ funkcjonalny mieszkania, warto pomyśleć o szerokich ciągach komunikacyjnych, nawet kosztem nieco mniejszych mebli. Dużych szafek nie należy ustawiać w wąskim przedpokoju. Przy otwartych ciągach komunikacyjnych domownicy poczują się swobodniej, bo wykonywanie slalomu we własnym mieszkaniu z pewnością nie należy do przyjemności.

Łatwe utrzymanie czystości

Dobry rozkład mieszkania potrafi mocno ułatwić utrzymanie czystości. W tym kontekście ważną rolę odgrywają podłogi, które można z łatwością czyścić na mokro – na przykład płytki ceramiczne o dużych formatach, zwłaszcza rektyfikowane, z bardzo cienkimi fugami. Kurz chętnie gromadzi się pod meblami, więc te powinny bezpośrednio stykać się z podłogą, albo wręcz przeciwnie – być ustawione na wysokich nogach. Odkurzanie nie będzie wtedy wymagało ich przesuwania. Płytki ceramiczne powinny koniecznie znaleźć się w kuchni i łazience, gdzie zabrudzenia i wilgoć gromadzą się zawsze. Są łatwiejsze w czyszczeniu i nie niszczą się pod wpływem wilgoci.

Inteligentny dom z funkcjonalnym mieszkaniu

Planując układ funkcjonalny mieszkania, należy też pomyśleć o rozwiązaniach z zakresu inteligentnego domu – sterowania światłem i ogrzewaniem, a także innymi urządzeniami, w sposób przynoszący oszczędności. Niektóre systemy smart home działają całkowicie online w oparciu o domową sieć, ale urządzając nowe mieszkanie można pomyśleć o schowaniu całego okablowania w ścianach, co jest dużo wygodniejsze i bardziej estetyczne.

Mieszkanie pod klucz, czyli sposób na sprawdzoną aranżację

Planowanie rozkładu mieszkania bywa sporym wyzwaniem, a przecież oprócz tego należy jeszcze zadbać o interesujący design. Klienci Ronson Development, kupujący nowe mieszkania w Szczecinie lub innych miastach, nie muszą być zdani na siebie. Możemy zaproponować atrakcyjne finansowo wykończenie mieszkania pod klucz we współpracy z renomowanymi pracowniami architektonicznymi. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!

Opublikowano:
10.12.2022