Ile kosztuje wykończenie pod klucz mieszkania w stanie deweloperskim? Porównujemy Poznań i Szczecin

Kupując nowe mieszkanie, możemy odebrać nieruchomość w różnym stopniu wykończenia. Często słyszy się o stanie surowym zamkniętym, stanie deweloperskim oraz mieszkaniu wykończonym „pod klucz”. W zależności od stopnia wykończenia danego mieszkania, jego nabywca musi ponieść kolejne koszty – im bardziej „zrobione”, tym mniejsza będzie inwestycja po zakupie. Z drugiej strony, odbierając mieszkanie wykończone w mniejszym stopniu, mamy większy wpływ na kształtowanie przestrzeni i samodzielnie możemy nadać jej charakter.

wykończenie mieszkania

Planując budżet na kupno mieszkania, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie koszty, jakie będą z tym związane. Sama transakcja zakupu pochłonie większość zaplanowanego na to budżetu, ale wykończenie poszczególnych pomieszczeń też wiąże się ze sporymi wydatkami. Jak wysokie będą to koszty, zależy od wielu czynników – ogólnej koniunktury i sytuacji na rynku materiału budowlanych, wybranych przez nas fachowców i ich profesjonalności, jakości materiałów, jakimi chcemy wykańczać oraz czasu, w którym chcielibyśmy naszą inwestycję zakończyć. W tym artykule porównamy, koszt wykończenia mieszkania w Poznaniu oraz koszt wykończenia mieszkania w Szczecinie.

Stan deweloperski – co dalej?

To, co dokładnie zastaniemy w mieszkaniu w stanie deweloperskim, zależy od dewelopera i ustaleń, jakie z nim poczyniliśmy. Są jednak pewne przyjęte standardy, dzięki którym jesteśmy w stanie określić, czego możemy się spodziewać i na tej podstawie możemy oszacować koszt wykończenia mieszkania.

Stan deweloperski to minimalne wykończenie mieszkania – wykonane są pierwsze, najważniejsze prace, często wymagające większej ingerencji w strukturę nieruchomości. Standardowo, w mieszkaniu w stanie deweloperskim, zastaniemy otynkowane ściany, wylewkę na podłodze, a także poprowadzone główne instalacje. Możemy spodziewać się także okien, drzwi wejściowych oraz instalacji grzewczej wraz z kaloryferami. Zwyczajowo powinniśmy w takim mieszkaniu znaleźć jeszcze parapety i balkon, jeśli takowy był przewidziany w projekcie.

Koszt wykończenia mieszkania – porównanie

Ceny usług budowlanych różnią się między sobą w zależności od rejonu Polski i pokrywają mniej więcej z zamożnością danego obszaru. Podobnie możemy zauważyć różnicę w cenniku pomiędzy stolicą a mniejszymi miastami powiatowymi. Korzystając z przeglądu ofert na portalach branżowych, możemy łatwo zauważyć niektóre różnice. Ile więc kosztuje wykończenie mieszkania w Poznaniu?

Skupimy się na najpopularniejszych usługach oraz tych, które najbardziej mogą wpłynąć na ostateczną kwotę inwestycji. Podajemy uśrednioną już cenę za metr kwadratowy dla całego województwa, w którym znajduje się miasto. Wybraliśmy malowanie ścian i sufitów (trzema warstwami), układanie płytek na ścianie, stawianie ścianki działowej z płyt KG oraz układanie paneli podłogowych.

Wykończenie mieszkania – Poznań

Jeśli planujemy wykończenie nowego mieszkania, Poznań oferuje następujące, średnie koszty:

  • za pomalowanie ścian i sufitów w mieszkaniu musimy zapłacić około 16,90 zł za metr kwadratowy;
  • układanie płytek na ścianie to wydatek w okolicach 92,50 zł brutto za metr kwadratowy;
  • za postawienie ścianki działowej z płyt karton-gips – 78 zł za metr kwadratowy;
  • za położenie paneli podłogowych w pomieszczeniu o standardowym kształcie zapłacimy 33,60 zł za metr kwadratowy.

Wykończenie mieszkania – Szczecin

A jak analogiczna sytuacja prezentuje się w stolicy województwa Zachodniopomorskiego – Szczecinie? Wykończenie mieszkania w Szczecinie ze stanu deweloperskiego możemy oszacować na następujące kwoty.

  • za pomalowanie ścian i sufitów trzema warstwami płaci się fachowcowi około 16,50 zł za metr kwadratowy;
  • układanie płytek na ścianie to wydatek w okolicach 95,90 zł brutto za metr kwadratowy;
  • usługa wykonania ścianki z płyt KG to koszt 76,50 zł;
  • położenie paneli podłogowych (na zaczepy, niewymagających użycia kleju) zapłacimy dokładnie tyle samo co w Poznaniu, czyli 33,60 zł za metr kwadratowy.

Nowe mieszkania – Poznań i Szczecin

Jak widać koszty wykończenia mieszkania w Poznaniu i koszty wykończenia mieszkania w Szczecinie niewiele się od siebie różnią – można uznać, że miasta te leżą niedaleko siebie i wpływają na nie podobne czynniki kształtujące cenę. Dodatkowo niektóre z nich są droższe w Poznaniu, za inne zapłacimy więcej w Szczecinie. Sumując, za wybrane tutaj usługi, zapłacimy średnio 55,25 zł w Poznaniu oraz 55,63 w Szczecinie. To naprawdę niewielka różnica i może łatwo zostać zaburzona przy wyborze innego fachowca lub po negocjacji ceny. Tym samym możemy uznać, że koszt wykończenia mieszkania w tych dwóch miastach jest niemal identyczny.

Opublikowano:
29.11.2022