Ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku?

Wraz z nadejściem roku 2023, wiele osób zastanawia się, ile dokładnie kosztuje przeprowadzenie remontu zakupionego lub posiadanego mieszkania. Jest to pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ koszty remontu mieszkania zależą od wielu czynników takich jak metraż mieszkania, jakość użytych elementów oraz zakres remontu. W tym artykule przyjrzymy się głównym czynnikom wpływającym na koszty remontu mieszkania w 2023 roku.

remont mieszkania

Czynniki wpływające na koszt remontu mieszkania

Koszt remontu mieszkania może być determinowany przez wiele czynników. Jednym z nich jest rozmiar mieszkania. Oczywiste jest, że większe mieszkanie będzie wymagało większych nakładów finansowych na remont z racji większych ilości materiałów, jakie należy zakupić oraz czasu pracy fachowców. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj remontu. Kosmetyczne zmiany wizualne mogą być tańsze niż głęboki remont, który wymaga przeróbek konstrukcyjnych czy instalacyjnych. Ponadto lokalizacja na mapie Polski będzie wpływać na ceny materiałów budowlanych i usług remontowych – inna cena dotyczy remontu mieszkania w Poznaniu a inna w małej miejscowości na wschodzie kraju. 

Należy dodatkowo zauważyć, że remont mieszkania z rynku wtórnego może być nieprzewidywalny, z różnymi niespodziankami i utrudnieniami. Nawet jeśli kosztorys obejmuje wszystkie planowane prace, istnieje duża szansa na pojawienie się nieprzewidzianych wydatków w trakcie remontu. Decydując się na zakup nowego mieszkania w Poznaniu, zamiast oferty z rynku wtórnego, możemy uniknąć przykrych niespodzianek. Dodatkowe koszty mogą wynikać z napotkanych trudności lub konieczności wprowadzenia zmian w projekcie.

Stan lokalu również ma wpływ na koszt remontu mieszkania. Jeśli występują problemy z wilgocią, grzybem lub konieczne jest usunięcie starych elementów, koszt remontu może znacznie wzrosnąć. Dodatkowymi kosztami będą również podstawowe urządzenia AGD i montaż sanitarny, które należy uwzględnić przy tworzeniu kosztorysu. Warto też pamiętać, że największe wydatki zwykle dotyczą łazienki i kuchni. 

Średni koszt remontu mieszkania 

Materiały budowlane i usługi remontowe stanowią znaczącą część kosztów remontu mieszkania. Ceny materiałów budowlanych, takich jak farby, płytki, podłogi czy armatura, mogą się różnić w zależności od aktualnej sytuacji na rynku. Wpływ na ceny mają również czynniki sezonowe i trendy w branży budowlanej. W roku 2023 największym wyzwaniem dla osób, które będą decydowały się na remont, są zauważalnie rosnące ceny materiałów budowlanych, co spowodowane jest galopującą niestety inflacją.

W 2023 roku koszty materiałów budowlanych wzrosły średnio o 30%, co wynika z wpływu pandemii i rosnącego popytu na rynku nieruchomości. Dostępność niektórych materiałów jest również ograniczona, co przyczynia się do wzrostu cen. Zarówno inwestorzy, jak i klienci indywidualni borykają się z tymi problemami, co prowadzi do ogólnego wzrostu kosztów budowy i remontów. Średnie ceny materiałów i usług, wskazują, że koszt generalnego remontu mieszkania w zeszłym roku wynosił od 2500 zł do 3500 zł za metr kwadratowy. W tym roku średnie ceny,  jakie możemy znaleźć u usługodawców i w sklepach budowalnych składają się już na około 5000 zł za metr kwadratowy. To aż dwukrotnie więcej niż rok temu! 

Koszty remontu mieszkania – kuchnia i łazienka

Największe wydatki generuje remont kuchni oraz łazienki, dlatego to właśnie kosztom materiałów budowlanych tych dwóch pomieszczeń szczególnie warto się przyjrzeć. 

Przykładowo, remont kuchni o powierzchni 10 metrów kwadratowych powinien zmieścić się w kwotach rzędu 30 000 do nawet 50 000 złotych. Jak widać, rozstrzał jest duży i naprawdę mocno zależy od podanych wcześniej czynników. Koszty robocizny związane z remontem kuchni obejmują głównie postawienie instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalację elektryczną, położenie podłogi (wylewka plus panele), wykończenie ścian (skuwanie płytek, gładź, glazura i malowanie).

Zawierają się w tym również koszty nowych urządzeń AGD takich jak lodówka, kuchenka gazowa lub płyta elektryczna, piekarnik, okap czy zmywarka. Na wszystkie te sprzęty możemy wydać od 3500 do 5500 zł. Kuchnię możemy wzbogacić dodatkowo o nowe meble – gotowy zestaw mebli kuchennych to wydatek rzędu 1000-2000 zł. Za meble kuchenne na wymiar zapłacimy kilkukrotnie więcej. 

Natomiast remont łazienki o powierzchni 5 m2 w 2023 roku może kosztować od około 15 000 zł do 25 000 zł. Standardowy zakres prac obejmuje demontaż starego wyposażenia, usunięcie płytek, przygotowanie ścian i podłóg, położenie nowych płytek oraz zakup i montaż sprzętu AGD. Każda dodatkowa praca, takie jak przeniesienie gniazdka elektrycznego czy wykonanie nowego punktu wodno-kanalizacyjnego, zwiększa podane koszty. 

​​A może lepiej po prostu kupić nowe mieszkanie?

Podsumowując, koszt remontu mieszkania w 2023 roku może być znaczący i zależy od różnych czynników, takich jak metraż mieszkania, rodzaj remontu i lokalizacja. W obecnym roku ceny materiałów budowlanych znacznie wzrosły, głównie z powodu.

Z tego powodu, dla niektórych osób może być bardziej opłacalne rozważenie zakupu nowego mieszkania zamiast inwestowania w remont mieszkania z rynku wtórnego. Decyzja o zakupie nowego mieszkania może zapewnić większą pewność co do kosztów i uniknięcie nieprzewidywalnych wydatków związanych z remontem.

Opublikowano:
12.05.2023