Ekologiczne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych: czy warto?

Wiele epok w dziejach ludzkości ma swoje charakterystyczne nazwy związane z ówczesną technologią. Epoka brązu, epoka miedzi, epoka kamienia łupanego to najbardziej typowe przykłady. Niestety wiele wskazuje na to, że nasze czasy zostaną zapamiętane jako epoka plastiku i bezprecedensowych zmian klimatycznych. Na szczęście z roku na rok rośnie świadomość ekologiczna. Dobrym tego przykładem są ekologiczne rozwiązania w budownictwie obecne na współczesnych osiedlach mieszkaniowych.

ekologiczne rozwiązania w mieszkaniu

Czy rzeczywiście ekologiczne mieszkanie ma sens? Przeanalizujmy poszczególne przykłady rozwiązań stosowanych na ekologicznych osiedlach!

Energooszczędne oświetlenie LED

Ekologiczne mieszkanie z ekologicznym osiedlem łączy to, że wykorzystuje się w nich energooszczędne oświetlenie LED. Nie jest tajemnicą, że świetlówki tego typu zużywają około 80% mniej prądu, jednak na tym nie kończą się ich zalety. Są o wiele bardziej trwałe, dlatego rzadziej zachodzi konieczność ich wymiany, co ogranicza koszty eksploatacji.

Kolejna zaleta LED-ów polega na tym, że w odpowiedniej temperaturze barwowej i natężeniu są bardziej przyjazne dla ludzkiego wzroku, mniej obciążając oczy.

Panele fotowoltaiczne

Powszechna obecność paneli fotowoltaicznych na dachach polskich domów jednorodzinnych i przedsiębiorstw stanowi najlepszy dowód słuszności tego rozwiązania. Z tego względu deweloperzy coraz chętniej stosują te bardzo ekologiczne rozwiązania w budownictwie.

Po wyprodukowaniu oraz instalacji fotowoltaika nie pozostawia za sobą śladu węglowego, natomiast żywotność paneli sięga 30 lat. Przez ten czas ekologiczne mieszkanie jest tańsze w utrzymaniu za sprawą niższych rachunków za prąd.

Systemy odzyskiwania deszczówki

Bezprecedensowe tempo ocieplania się klimatu, którego jesteśmy świadkami, w krótkiej perspektywie będzie miało bezpośrednie negatywne konsekwencje dla Polski. Chodzi o ograniczone zasoby wody.

Kolejne ekologiczne rozwiązania w budownictwie koncentrują się całkiem słusznie na systemach wykorzystujących wodę opadową. Ta wraca do natury – na przykład zieleni znajdującej się na osiedlu, która dzięki temu nie wymaga dodatkowego nawadniania. W ten sposób mieszkańcy ponoszą niższe koszty, jak również mniej odczuwają skutki miejskich wysp ciepła, wypoczywając na swoim osiedlu.

Stacje ładowania samochodów

Auta elektryczne mogą wydawać się melodią przyszłości, jednak należy pamiętać, że za kilkanaście lat produkcja samochodów spalinowych w Unii Europejskiej dobiegnie końca. Inwestycja w nieruchomość mieszkaniową to inwestycja na lata, natomiast ekologiczne mieszkanie na współczesnych osiedlach często idzie w parze z ekologicznym garażem.

Warto pomyśleć o tym, by za 10 lub 20 lat bez problemu naładować na osiedlowym parkingu swój elektryczny pojazd.

Zieleń i budki dla owadów

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie nie muszą być skomplikowane, aby pełnić niezwykle istotną funkcję. Dobrym tego przykładem jest trend, wedle którego na nowych osiedlach pozostawia się dużo terenów zielonych, takich jak aleje drzew, trawniki i kwietne łąki. Często w okolicach ekologicznych mieszkań można również spotkać oczka wodne i budki dla owadów.

Roślinność oczyszcza powietrze. Budki dla owadów to przykład starań o jak najmniejszą ingerencję w lokalny ekosystem, a dodatkowo prezentują one walory edukacyjne dla najmłodszych.

Zielone dachy

Na nowoczesnych osiedlach wystarczy niekiedy opuścić swoje ekologiczne mieszkanie i udać się na dach budynku, aby zrelaksować się wśród zieleni. Taką funkcję pełnią zielone dachy. W środku tygodnia trudno niekiedy wygospodarować czas, by udać się do parku lub wyjechać za miasto.

Dodatkowo zielone dachy pełnią jeszcze inne pożyteczne funkcje. To ekologiczne rozwiązanie w budownictwie oczyszcza powietrze i stanowi dobrą termoizolację. Latem chroni budynek przed przegrzewaniem się, natomiast w chłodniejszych miesiącach roku redukuje straty ciepła. Coraz więcej nowych mieszkań w Poznaniu i innych polskich miastach powstaje na ekologicznych osiedlach wyposażonych w zielone dachy.

Infrastruktura dla rowerzystów

Ekologiczne mieszkanie coraz częściej idzie w parze z ekologicznym transportem rowerowym. Wielu mieszkańców miast chętnie korzystałoby z tego korzystnego dla zdrowia środka komunikacji do pracy lub na zakupy, unikając w ten sposób korków w godzinach szczytu.

Problem w tym, że w stosunkowo małym mieszkaniu często brakuje przestrzeni do przechowywania jednośladu. Rozwiązaniem są ustawione na nowoczesnych osiedlach wiaty rowerowe. Pojazdy są tam w pełni bezpieczne, a rano gotowe do drogi.

Z roku na rok obserwujemy, jak całkiem słuszny zwrot w kierunku ekologii zmienia nasze codzienne życie i zwyczaje. Już po upływie dekady auta elektryczne, instalacje fotowoltaiczne czy odzyskiwanie wody opadowej mogę stać się standardem, a także jedynym sposobem na uniknięcie wysokich opłat związanych z utrzymaniem mieszkania i poborem mediów. Dlatego planując zakup nieruchomości, warto już dziś postawić na ekologiczne mieszkanie. Powszechnie stosowane ekologiczne rozwiązania w budownictwie zdecydowanie ułatwiają podjęcie takiej decyzji!

Opublikowano:
3.03.2023