Ekologiczne mieszkanie – od czego zacząć?

Stała degradacja środowiska, ogromna emisja gazów cieplarnianych do atmosfery i zanieczyszczenie powietrza sprawiają, że ekologia w domu stała się naprawdę istotnym zagadnieniem. Każdy z nas może zrobić bardzo wiele, aby odciążyć zarówno eksploatowaną planetę, jak i swoją własną okolicę. W Ronson doskonale o tym wiemy, dlatego od lat projektujemy osiedla, w których powstają mieszkania ekologiczne w pełnym tego słowa znaczeniu. Co warto zrobić poza segregacją odpadów w mieszkaniu, aby żyć bardziej ekologicznie i lepiej troszczyć się o środowisko?

ekologiczne mieszkanie

Segregacja odpadów w mieszkaniu

Segregacja odpadów w mieszkaniu jest dobrą odpowiedzią na pytanie: Od czego zacząć? Kilogramy śmieci, generowanych każdego dnia przez gospodarstwa domowe, robią przytłaczające wrażenie, ale jednocześnie ogromna część z nich nadaje się do recyklingu. Dlatego właśnie segregacja odpadów w mieszkaniu jest tak bardzo ważna, a przecież nie stanowi trudnego zadania. Wystarczy znaleźć miejsce na 4 oddzielne pojemniki mieszczące różne rodzaje śmieci. W starannie zaprojektowanych nowych mieszkaniach w Poznaniu i innych miastach to dość łatwa sztuka. Na rynku dostępne są między innymi pojemne segregatory, które z łatwością zmieszczą się w większej kuchennej szufladzie, gdzie na co dzień nie będą rzucać się w oczy.

Mieszkania ekologiczne na ekologicznych osiedlach

Dobrym przykładem prawdziwych mieszkań ekologicznych są nowe mieszkania w Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu usytuowane w inwestycjach prowadzonych przez Ronson. Nasze osiedla są projektowane w taki sposób, aby jak najmniej ingerować w środowisko. Wystarczy wspomnieć o rozwiązaniach takich jak:

  • systemy odzyskiwania deszczówki;
  • panele fotowoltaiczne przekładające się na niższe ceny prądu;
  • oświetlenie LED zużywające znacznie mniej energii elektrycznej;
  • zielone dachy, aleje drzew i kwiatowe rabaty poprawiające jakość powietrza w okolicy;
  • wiaty rowerowe;
  • ładowarki do samochodów elektrycznych.

Jeśli pragniesz mieszkać ekologiczne, wybierz nowe mieszkanie we Wrocławiu lub innym mieście, usytuowane na naprawdę ekologicznym osiedlu, gdzie segregacja odpadów w mieszkaniu nie będzie jedynym aspektem dbałości o środowisko!

Ekologia w domu a Smart Home

Jeśli posiadasz nowe mieszkanie w Warszawie lub innym dużym mieście, z pewnością doskonale wiesz, jak bardzo jakość powietrza w okolicy pogarsza się w chłodniejszych porach roku i jak bardzo nieprzyjemne jest wdychanie smogu. Oczywiście, mieszkając w bloku, masz ograniczony wpływ na to, skąd bierze się ciepło i energia elektryczna w twoim gospodarstwie domowym, a często jest to spalanie węgla. Możesz natomiast zrobić bardzo wiele, aby swoje mieszkanie ekologiczne ogrzewać bardziej efektywnie, co przełoży się, przy okazji, na niższe rachunki.

Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest skorzystanie z systemu Smart Home, będącego doskonałym koordynatorem ekologicznych zachowań w domu. Inwestując w inteligentny dom, który samodzielnie reguluje, według twoich preferencji, ogrzewanie w poszczególnych strefach, posiada dokładne czujniki temperatury, wykorzystuje światło słoneczne, regulując rolety, a także obniża temperaturę pod twoją nieobecność, szybko zobaczysz różnicę w kosztach ogrzewania i energii elektrycznej. To ogromna wygoda, a przy okazji inwestycja, która zwróci się szybciej niż myślisz.

Ekologia w domu – ekologiczne surowce

Kolejnym filarem ekologii w domu jest korzystanie z ekologicznych surowców, które z łatwością poddają się recyklingowi. Pod tym względem w swoim mieszkaniu ekologicznym masz naprawdę szerokie pole do popisu. Ogromny prezent zrobisz środowisku, rezygnując z foliowych torebek na rzecz toreb zakupowych wielokrotnego użytku, które przecież prawie nic nie ważą i które możesz zabierać ze sobą na każde zakupy.

Pomyśl również o tym, czy każdy zepsuty przedmiot nadaje się tylko do wyrzucenia. Niektóre meble naprawdę łatwo naprawić w sposób niemal bezkosztowy i bez fachowej wiedzy. Jeśli zamierzasz pozbywać się niepotrzebnych, ale nie zniszczonych przedmiotów, wystaw je na aukcję lub zaproponuj za darmo na lokalnej, przeznaczonej do tego grupie w mediach społecznościowych. Im dłuższy cykl życia przedmiotów, tym mniej energii zostanie spożytkowane na produkcję kolejnych i utylizację niepotrzebnych.

Mieszkanie ekologiczne oszczędzające wodę

W porównaniu do zanieczyszczenia środowiska i zmian klimatycznych wciąż stosunkowo niska świadomość dotyczy kurczących się zasobów słodkiej wody. Chociaż problem nie jest na razie wyraźnie widoczny, Polska należy pod tym względem do najbardziej zagrożonych krajów europejskich. Zużycie wody w twoim gospodarstwie domowym nie musi być wysokie, jeśli zastosujesz kilka prostych rozwiązań. Woda nie musi płynąć z kranu, kiedy szczotkujesz zęby. Prysznic bywa o wiele wygodniejszy od kąpieli w wannie. Słuchawka prysznicowa może zostać wyposażona w perlator, który ogranicza zużycie wody, a zapewnia równie efektywne mycie.

Oczywiście to tylko wybrane przykłady rozwiązań w mieszkaniach ekologicznych. Nad tym, w jaki sposób lepiej zadbać o kondycję środowiska możesz zastanowić się, podejmując każdą decyzję zakupową. Co bardzo istotne, troska o środowisko bardzo często jest ściśle skorelowane z troską o zawartość portfela!

Opublikowano:
31.08.2022