Co należy sprawdzać przy wyborze mieszkania?

Zakup mieszkania to duża inwestycja, dlatego wiąże się z bardzo ważną decyzją. Wydawać by się mogło, że jedynie osoby decydujące się na nabycie lokalu z rynku wtórnego powinny bardzo szczegółowo zweryfikować ofertę. W praktyce to samo dotyczy mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego. Nie wszyscy deweloperzy są uczciwi, a opis inwestycji nie zawsze odpowiada rzeczywistości. Nie tylko metraż i układ mieszkania mają kluczowe znaczenie. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając mieszkanie od dewelopera?

Sprawdzanie mieszkania przed zakupem

Metraż mieszkania z uwzględnieniem przyszłych potrzeb

Zacznijmy od najbardziej oczywistych kwestii, do których z całą pewnością zalicza się metraż mieszkania. Współczesna oferta deweloperów jest bardzo zróżnicowana, więc można w niej znaleźć zarówno nieduże kawalerki w pełni wystarczające na użytek młodych singli, mieszkania przeznaczone dla par z dwójką dzieci, jak i lokale zasługujące na miano apartamentów. Jednak szukając nowego mieszkania w Poznaniu, warto pamiętać, że metraż może być mylący.

Wystarczy, że oferta uwzględnia całkiem przestronny taras, by metraż mieszkania prezentował się w ofercie jako okazały, choć w rzeczywistości lokal jest relatywnie ciasny. Zdarza się również, że wielkość mieszkania wynika z dużej powierzchni łazienki i kuchni, przy czym salon i pokoje nie zapewniają domownikom wystarczającego komfortu. Ponadto wybór mieszkania jest na tyle długoterminową inwestycją, że warto pomyśleć o przyszłości. Jeśli docelowo rodzina ma się powiększyć, być może warto od razu zainwestować w większy metraż, by później uniknąć kłopotów z przeprowadzką?

Układ mieszkania dostosowany do potrzeb domowników

Jednak nie tylko metraż decyduje o funkcjonalności lokalu. Dziś równie ważny jest układ mieszkania. Dobry projekt sprawia, że przyszły właściciel może dostosować przestrzeń do swoich potrzeb, na przykład łącząc kuchnię z salonem, albo nieco inaczej rozplanowując ścianki działowe. Najważniejsze, aby lokum spełniało wszystkie potrzeby domowników. Wystarczy zapoznać się z ofertą kilku deweloperów, aby zauważyć, jak zróżnicowany układ występuje niekiedy pomiędzy sąsiadującymi ze sobą mieszkaniami o podobnym metrażu.

Wybór lokalizacji

Wybór mieszkania to decyzja na lata, więc podejmując ją należy uwzględnić także walory konkretnej lokalizacji. Dobrym pomysłem jest kilkukrotny dłuższy spacer po okolicy, by przekonać się, czy jest ona bezpieczna, przyjemna i czy w sąsiedztwie znajduje się niezbędna infrastruktura. Kolejne kryterium wyboru mieszkania z punktu widzenia większości przyszłych właścicieli stanowi także sprawny dojazd do pracy.

Dostępność wydajnej komunikacji miejskiej, jak warszawskie metro czy poznański szybki tramwaj to spory atut, a w przypadku inwestycji na przedmieściach – ekspresowa droga do centrum. Nie znając konkretnej dzielnicy miasta, warto zasięgnąć opinii osób, którzy już w niej mieszkają.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to kolejne kryterium związane z lokalizacją, które powinno ułatwić wybór mieszkania. Z dokumentów można dowiedzieć się, jakie inwestycje mają zostać wykonane w okolicy w najbliższym czasie. W przypadku mieszkań ulokowanych w centrum miasta być może nie ma to większego znaczenia, ale wybór inwestycji na przedmieściach wiąże się już z pewną dozą niepewności. Jeśli w przyszłości w sąsiedztwie osiedla powstaną szkoły, centra handlowe albo infrastruktura komunikacyjna, istnieje duże prawdopodobieństwo, że konkretny wybór mieszkania okaże się strzałem w dziesiątkę, bo jego wartość będzie rosła. Jednak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może wyglądać zgoła inaczej – niewielu przyszłych właścicieli pragnie zamieszkać przy ruchliwej autostradzie albo torach kolejowych.

Szczegóły dotyczące stanu deweloperskiego lub wykończenia pod klucz

W przypadku większości ofert wybór mieszkania wiąże się również z decyzją, czy ma ono zostać przekazane w stanie deweloperskim, czy zostać wykończone pod klucz. Warto pamiętać, że w prawie nie istnieją definicje określające te dwa pojęcia, zatem wszystko zależy od podejścia konkretnego dewelopera.

Dlatego, decydując się na jedną z opcji, należy dokładnie przestudiować umowę w zakresie zapisów dotyczących stanu deweloperskiego lub wykończenia pod klucz, zwracając uwagę na wszelkie szczegóły, w tym materiały, jakie zostaną wykorzystane do wykończenia. Co prawda, konkretne zapisy nie wpłyną na metraż mieszkania ani jego układ, ale zadecydują o tym, czy lokum będzie odzwierciedlało oczekiwania nabywcy oraz jakie wydatki czekają go tuż przed wprowadzeniem się do mieszkania.

Możliwości sfinansowania zakupu atrakcyjnym kredytem

Wybór mieszkania dla większości Polaków to trudna decyzja finansowa, ponieważ wymaga zaciągnięcia kredytu. Konkurencja wśród banków jest naprawdę duża, więc warto poszukać najbardziej atrakcyjnej oferty. Dobry deweloper stanowi wsparcie dla swojego klienta, proponując darmowe doradztwo ekspertów finansowych, którzy przeanalizują oferty dostępne we wszystkich bankach. Pomagając przyszłemu właścicielowi mieszkania, w wyborze najkorzystniejszych warunków finansowania, zadba o jego spokój i komfort.

Przynależności mieszkania

Innym istotnym, a pomijanym niekiedy kryterium wyboru mieszkania, są przynależności należące do lokalu. Zaliczają się do nich miejsce w garażu podziemnym oraz komórka lokatorska. Cena mieszkania może stać się bardziej atrakcyjna, gdy okaże się, że wspomniane przynależności są w niej uwzględnione. Nie warto bagatelizować tego dodatku, bo wynajem miejsca garażowego w przyszłości może być utrudniony lub bardzo kosztowny.

To samo dotyczy zresztą komórki lokatorskiej, idealnego miejsca do składowania rzeczy używanych nieregularnie, ale jednocześnie przydatnych – na przykład sprzętu sportowego lub opon samochodowych. Zarówno balkon, jak i wnętrze mieszkania zdecydowanie się do tego nie nadają!

Opublikowano:
15.10.2022