Apartamenty inwestycyjne nad morzem – dlaczego się opłacają?

W niepewnych czasach, naznaczonych galopującą inflacją, inwestorzy, którzy pragną pomnożyć, a przynajmniej ochronić swój kapitał, stają przed trudnymi decyzjami. W co ulokować pieniądze, by osiągnąć pewny zysk? Jedną z ciekawszych opcji stanowią apartamenty inwestycyjne nad morzem. Wzrost cen nieruchomości zachęca do spożytkowania kapitału właśnie w taki sposób. Dlaczego inwestycja w apartamenty nad morzem jest opłacalna? Które apartamenty wypoczynkowe nad morzem rokują najlepiej?

mieszkanie nad morzem

Dlaczego inwestycja w apartamenty nad morzem to dobra lokata kapitału?

Inwestycja w apartamenty, podobnie zresztą jak w inne nieruchomości, od dawna jest postrzegana jako jedna z najbezpieczniejszych. Popularne kurorty, nawet poza sezonem, nie świecą pustkami. Oto najważniejsze argumenty, przemawiające za tym, że apartamenty inwestycyjne nad morzem stanowią dobrą lokatę kapitału.

Apartamenty inwestycyjne nad morzem generują wysoką stopę zwrotu

Nie jest tajemnicą, że przemyślana inwestycja w apartamenty wypoczynkowe nad morzem to szansa na osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu. Oczywiście zależy ona od lokalizacji, wielkości apartamentu, jego funkcjonalności i wielu innych czynników, w tym nawet pogody, ale – zdaniem analityków – zwrot z inwestycji na poziomie 7-8% jest stosunkowo łatwy do osiągnięcia. Apartamenty wypoczynkowe nad morzem zaliczają się do najbezpieczniejszych sposobów lokowania kapitału.

Apartamenty wypoczynkowe nad morzem cieszą się powodzeniem przez cały rok

Warto rozprawić się z mitem, wedle którego apartamenty inwestycyjne nad morze przynoszą zysk wyłącznie w sezonie wakacyjnym. Nadbałtyckie kurorty cieszą się zainteresowaniem turystów praktycznie przez cały rok, ponieważ pobyt nad polskim morzem nie ogranicza się wyłącznie do plażowania. Zdaniem wielu, Bałtyk jest najpiękniejszy właśnie w chłodniejszych porach roku – jesienią, zimą i wczesną wiosną. Wyjazd nad morze stanowi wówczas sposób na wyrwanie się z miasta, w sezonie grzewczym osnutego nieprzyjemnym i groźnym dla zdrowia smogiem. Nad Bałtykiem powietrze jest wówczas czystsze i znajduje się w nim większa zawartość jodu niż latem. Wystarczy wybrać lokalizację, która jest popularna wśród urlopowiczów przez cały rok, by inwestycja okazała się sukcesem.

Apartamenty wypoczynkowe nad morzem mogą posłużyć również właścicielowi

Inwestycja w apartamenty nad morzem ma jeszcze jedną przewagę nad pozostałymi inwestycjami w nieruchomości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby właściciel korzystał z niego, gdy tylko ma na to ochotę. Dla miłośników Morza Bałtyckiego atrakcyjną perspektywą jest wyjazd na praktycznie darmowe i nieograniczone czasowo wczasy w trakcie sezonu, organizację niezapomnianych imprez sylwestrowych i okolicznościowych albo sposób na wyrwanie się z szarej codzienności w trakcie weekendu.

Apartamenty inwestycyjne to dobra ochrona przed inflacją

Dla inwestorów nastały dość trudne czasy, ponieważ galopująca inflacja, z którą prędko się nie pożegnamy, wprost pożera oszczędności. Warto zaznaczyć, że inwestycja w apartamenty i inne nieruchomości zawsze stanowiła bardzo dobrą ochronę przed inflacją, ponieważ w Polsce od lat ich wartość rośnie szybciej niż ogólny poziom inflacji. Dlatego inwestycja w apartamenty wypoczynkowe nad morzem to znakomity sposób na ograniczenie ryzyka.

Brak czasu nie stanowi przeszkody

Inwestycja w apartamenty może wydawać się niewygodna z punktu widzenia osób, które nie mieszkają nad morzem. W końcu okazjonalni najemcy wymagają stałej obsługi. Jednak ten kłopot można dość prosto rozwiązać. Najbardziej optymalne jest znalezienie zaufanej osoby, która za drobną opłatą wyręczy w tej czynności właściciela. Oprócz tego można podjąć współpracę z doświadczoną agencją, która przejmie obowiązki związane z wynajmem w zamian za niewielką część zysków.

Na co zwrócić uwagę, szukając apartamentów inwestycyjnych nad morzem?

Sukces inwestycji w apartamenty zależy oczywiście od trafnego wyboru lokalu. Jakie kryteria powinny spełniać apartamenty wypoczynkowe nad morzem, aby w ciągu całego roku nie brakowało w nich najemców?

  • Bliskość morza – to oczywiste kryterium, które będzie niezwykle istotne dla urlopowiczów w sezonie letnim, gdy wyjazdy wakacyjne nad morze wiążą się przede wszystkim plażowaniem lub uprawianiem sportów wodnych.
  • Popularny kurort – szansa na powodzenie inwestycji w apartamenty nad morzem jest większa, jeśli nieruchomość znajduje się w popularnym kurorcie. W grę wchodzą także większe miejscowości położone nad morzem, które przyciągają nie tylko plażowiczów.
  • Bliskość atrakcji turystycznych – sprawia, że inwestycja w apartamenty staje się rentowna przez cały rok. W końcu turystyka nie wiąże się jedynie z biernym wypoczynkiem.
  • Wysokie obłożenie poza sezonem – rozważając inwestycję w apartamenty w konkretnej miejscowości, warto z wyprzedzeniem sprawdzić, jak prezentują się w niej ceny najmu w poszczególnych miesiącach, a także, czy łatwo znaleźć wolne miejsce noclegowe. Nad Bałtykiem wciąż istnieją lokalizacje, w których podaż apartamentów nie jest wystarczająca, by zaspokoić potrzeby urlopowiczów.

Czy apartamenty inwestycyjne są opłacalne tylko nad morzem?

Warto pamiętać, że apartamenty inwestycyjne nad morzem to tylko jeden ze sposobów inwestowania w nieruchomości. Również w dużych, pełnych atrakcji turystycznych miastach powstają odpowiednie nowe mieszkania. Szczecin jest tego dobrym przykładem, ponieważ przez cały rok przyciąga turystów z Polski i zza zachodniej granicy. Apartamenty inwestycyjne w takim mieście można przeznaczyć zarówno na wynajem krótkoterminowy dla turystów, jak i dla stałych najemców, ograniczając tym samym ryzyko strat.

Opublikowano:
22.10.2022