Apartament – czym charakteryzuje się tego rodzaju mieszkanie?

Słowo apartament od zawsze kojarzyło się z luksusem i prestiżem. Odruchowo określa się tak mieszkanie o podwyższonym standardzie. Problem w tym, że to pojęcie bywa różnie rozumiane. Niektórzy uważają, że jest ono zarezerwowane wyłącznie dla lokali o dużej powierzchni, luksusowym wykończeniu i prestiżowej lokalizacji, na przykład w wieżowcu. Inni za apartament są gotowi uznać każde mieszkanie urządzone zgodnie z aktualnymi trendami, o przyzwoitym metrażu i oczywiście znajdujące się w nowym budownictwie. Kto ma rację? Jak wygląda definicja apartamentu? Czym jest popularny w ostatnich latach apartament inwestycyjny?

Apartament

Apartament – czy istnieje jego prawna definicja?

Kłopoty z określeniem, co tak naprawdę oznacza słowo apartament biorą się prawdopodobnie z tego, że w polskim prawie nie istnieje żadna definicja odnosząca się do tego pojęcia. Z tego względu zarówno deweloperzy, właściciele hoteli, jak i sami właściciele przestronnych nowych mieszkań we Wrocławiu i innych dużych miastach, zwłaszcza proponowanych najemcom, mają tendencję do lekkiego nadużywania tego pojęcia. Z marketingowego punktu widzenia nazwanie apartamentem dobrze wyposażonego pokoju hotelowego albo dużego nowego mieszkania w Poznaniu o podwyższonym standardzie, stanowi strzał w dziesiątkę. Potencjalny zainteresowany lokalem powinien być zadowolony, że niebawem wprowadzi się do apartamentu, a nie zwykłego mieszkania. Oczywiście, nazywanie apartamentem nawet najnowocześniejszej kawalerki stanowi sporą przesadę, ale skoro w prawie nie obowiązuje definicja apartamentu, trudno zarzucać komukolwiek, że używa tego pojęcia zwyczajowo.

Czym wyróżnia się apartament jako mieszkanie o podwyższonym standardzie?

Osobna kwestia to fakt, że w ostatnich latach słowo apartament z pewnością jest nadużywane. W tym miejscu warto zastanowić się, jakie mieszkania o podwyższonym standardzie rzeczywiście można uznać za apartamenty, odrzucając na chwilę aspekt promocyjny.

Duża powierzchnia

Ponadprzeciętna powierzchnia mieszkania to z pewnością jeden z wyróżników apartamentów, jednak w kwestii ścisłej granicy, po której można posługiwać się tym pojęciem bez wątpliwości, eksperci również są podzieleni. Najczęściej spotykana opinia mówi, że apartament powinien legitymować się powierzchnią przynajmniej 100 m2, jednak to nie wszystko. Inny wyróżnik apartamentu to pomieszczenia wyraźnie podzielone na część dzienną i nocną, we wnętrzu znajdują się co najmniej trzy pokoje oraz oddzielny salon i kuchnia, a jednocześnie lokal cechuje się większą wysokością niż standardowe nowe mieszkanie w Warszawie lub innym mieście. Często można się też spotkać z opinią, że prawdziwy apartament posiada dodatkowo przestronny taras, a także więcej niż jedną łazienkę.

Podwyższony standard budynku i mieszkania

Chociaż nie każde mieszkanie o podwyższonym standardzie jest apartamentem, to właśnie wysoki standard stanowi, według często spotykanej opinii ekspertów, kolejny wyróżnik apartamentu. Do wykończenia mieszkania i części wspólnych całego budynku powinny być użyte luksusowe surowce – między innymi naturalne kamienie i wysokogatunkowe drewno. We współczesnym budownictwie korytarze, klatki schodowe czy recepcje coraz częściej są urządzone właśnie w stylu luksusowym, więc dość łatwo utożsamiać tamtejsze mieszkania z apartamentami, jednak, aby wydać osąd, należy spojrzeć na sprawę głębiej. Wnętrza budynków wykonane z solidnych imitacji tych luksusowych materiałów prezentują się naprawdę ciekawie i nie można im niczego zarzucić, jednak fakt, że nie są to materiały premium sprawia, że takie budynki nie są apartamentowcami.

Prestiżowa lokalizacja

Wiele nowych mieszkań w Szczecinie o podwyższonym standardzie wyróżnia się dobrą lokalizacją, co oznacza wygodny dojazd do centrum miasta, bliskość terenów rekreacyjnych, otoczenie zieleni, a także liczne lokale usługowe oddalone dosłownie o kilka kroków od budynku, wręcz znajdujące się na terenie samego osiedla. To bardzo ważne udogodnienia, jednak niewystarczające, aby lokal usytuowany w taki sposób nazwać apartamentem. Dlaczego? Bo wspomniane kryteria stały się dziś właściwie standardem. Prawdziwy apartament jest położony w prestiżowej dzielnicy, w której normą są między innymi luksusowe restauracje i inne obiekty klasy premium. Oprócz tego, apartamenty nieprzypadkowo są zazwyczaj położone na wyższych piętrach budynku, bo ich atutem jest interesujący widok, na przykład na centrum miasta. Na tej samej zasadzie klientów i nabywców przyciągają luksusowe lokale położone w destynacjach turystycznych, gdzie ogromnym atutem bywa widok na morze bądź góry.

Czym jest apartament inwestycyjny?

Zwyczajowa definicja apartamentu jest dość płynna, ale jedno jest pewne – nie powinno się jej nadużywać, rezerwując to pojęcie dla lokali rzeczywiście reprezentujących klasę premium. W ostatnich latach na rynku nieruchomości pojawił się jeszcze jeden termin – apartament inwestycyjny. I tym razem odruchowo można pomyśleć, że chodzi o lokal klasy premium przeznaczony jako inwestycja pod wynajem z potencjalnie szybkim zwrotem kosztów. Apartament inwestycyjny bywa utożsamiany z lokalem inwestycyjnym, ale to również można uznać za pewne nadużycie. O ile każdy apartament inwestycyjny rzeczywiście jest lokalem, z pewnością nie każdy lokal inwestycyjny można nazwać apartamentem. Ważną cechą apartamentów inwestycyjnych jest ich wykończenie. Inwestor kupuje lokal wykończony pod klucz (oczywiście w standardzie premium), aby nie tracić czasu i natychmiast rozpocząć czerpanie zysków!

Opublikowano:
14.09.2022