3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kupując mieszkanie

Kupno nowego mieszkania z rynku pierwotnego to niezwykle ważna decyzja, która ma ogromny wpływ na twoją przyszłość – komfort życia, ale również budżet. Łatwo stworzyć listę czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, planując taką inwestycję. Należą do nich między innymi metraż, lokalizacja budynku, układ pomieszczeń, okien i balkonów, dodatkowe przynależności, takie jak garaż i komórka lokatorska oraz chociażby wygodna komunikacja z centrum miasta.

na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania

Dziś zastanowimy się natomiast nad dodatkowymi kryteriami, które bywają niestety bagatelizowane przez inwestorów. Planując kupno mieszkania, warto wziąć pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ekologiczne, a co za tym idzie ekonomiczne rozwiązania zastosowane na osiedlu, a przed podjęciem decyzji dobrą praktyką jest również sprawdzenie, jakie opinie o deweloperach panują wśród dotychczasowych klientów.

1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – pomyśl o przyszłości

Kupno mieszkania na obrzeżach miasta, gdzie ceny są z reguły nieco niższe, wokół nie brakuje zieleni i terenów doskonale nadających się do wypoczynku i rekreacji, a przy tym dobre skomunikowanie z centrum to marzenie wielu Polaków. Po latach spędzonych w gęsto zaludnionej dzielnicy, taki lokal jawi się niemal jak oaza spokoju, wspaniała ucieczka od miejskiego zgiełku i cudowne miejsce na założenie rodziny.

W wielu przypadkach kupno mieszkania na przedmieściach bądź na terenach poprzemysłowych, zagospodarowanych dla mieszkalnictwa, kończy się happy endem i realizacją wspomnianego marzenia. Jednak nie jest to regułą. Zdarza się niestety, że na przestrzeni dekady w miejscu lasu powstają fabryki i centra handlowe, natomiast lokalne ścieżki zamieniają się w ruchliwe drogi. W najmniej optymistycznym scenariuszu w pobliżu powstają tory kolejowe – hałas przez całą dobę gwarantowany i nawet najnowocześniejsze okna oraz drzwi z dobrą izolacją akustyczną nie są w stanie zniwelować tego efektu.

W jaki sposób sprawić, aby marzenie o własnym mieszkaniu w spokojnej lokalizacji nie zamieniło się w koszmar i desperacką próbę sprzedaży lokalu, niekoniecznie z zyskiem? Odpowiedź stanowi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Analizując ten dokument, można dokładnie sprawdzić, w jaki sposób okolica inwestycji mieszkaniowej zmieni się na przestrzeni kolejnych lat. Na co zwrócić uwagę, przeglądając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przed kupnem mieszkania?

 • Wysokość zabudowań w najbliższej okolicy – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uwzględnia maksymalną wysokość zabudowań. Zwróć na nią uwagę, aby w przyszłości widok na łąkę, staw lub las nie został przesłonięty wysokim budynkiem.
 • Obiekty edukacyjne – kupno mieszkania w pobliżu szkoły może być dobrą decyzją, jeżeli masz lub planujesz mieć dzieci. W przeciwnym razie musisz liczyć się z hałasem.
 • Tereny zielone i obiekty sportowe – niewątpliwie stanowią atut i pozwolą ci na aktywny wypoczynek.
 • Infrastruktura komunikacyjna – zweryfikuj, czy tuż obok twojego mieszkania w najbliższej przyszłości nie powstanie droga szybkiego ruchu.
 • Składowiska odpadów – to jeden z najmniej optymistycznych scenariuszy, bo wartość każdej nieruchomości z pewnością znacząco spadnie po wybudowaniu takiego obiektu w pobliżu.
 • Obiekty usługowe – z punktu widzenia mieszkańców osiedla stanowią niewątpliwy atut.
 • Zabudowa mieszkaniowa – upewnij się, czy twoje spokojne osiedle na przedmieściach nie zmieni się wkrótce w gęsto zaludnione blokowisko.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to jeden z najważniejszych czynników, jakie warto wziąć pod uwagę, rozważając kupno mieszkania. Pamiętaj, że nowe mieszkania we Wrocławiu powstają w rozmaitych lokalizacjach, i nie każda jest idealna.

2. Opinie o deweloperach – nie warto ryzykować

Doświadczeni inwestorzy, zanim zdecydują się na kupno mieszkania, przeglądają opinie o deweloperach. Te bywają różne, bo chociaż w Polsce nie brakuje uczciwych przedsiębiorców, zdarzają się również mniej wiarygodni. Przed podjęciem decyzji sprawdź między innymi:

 • kondycję finansową dewelopera,
 • księgę wieczystą pod względem jej przynależności do dewelopera,
 • sposób finansowania inwestycji,
 • brak postępowań egzekucyjnych wobec dewelopera,
 • opinie o deweloperze na podstawie referencji.

Ponadto dość wiarygodne opinie o deweloperach znajdziesz po prostu w Internecie, ponieważ większość z nich pochodzi od dotychczasowych klientów. Nie wszystkie są rzetelne, bo istnieją inwestorzy mający nietypowe oczekiwania, ale kumulacja negatywnych ocen powinna dać ci do myślenia. Najcenniejsze opinie pochodzą jednak od zaufanych osób – twoich znajomych i rodziny – którzy mieli już do czynienia z danym deweloperem i są zadowoleni ze współpracy.

3.     Ekologiczne podejście – klucz do oszczędności

Trzecie kryterium, które warto wziąć pod uwagę przed kupnem mieszkania, to podejście dewelopera do kwestii ekologii. Troska o środowisko jest dziś opłacalna, bo jeśli na osiedlu znajdują się zadbane trawniki, kwietne ogrody, pełne drzew aleje, mieszkanie w tej okolicy będzie o wiele przyjemniejsze. Ciekawym urozmaiceniem jest również tworzenie na osiedlach domków dla owadów, mających swoją drogą wysoki walor edukacyjny dla najmłodszych.

Jednak ekologia osiedla ma także znaczenie praktyczne. Jeśli zależy ci na niższych rachunkach i komforcie, weź pod uwagę obecność rozwiązań takich jak:

 • systemy odzyskiwania deszczówki;
 • fotowoltaika;
 • infrastruktura dla rowerów;
 • możliwość ładowania aut elektrycznych, które w najbliższych latach mogą stać się standardem;
 • zielone dachy, które poprawiają jakość powietrza w otoczeniu;
 • przystosowanie mieszkania do oszczędnych rozwiązań smart home.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ekologiczne podejście oraz opinie o deweloperach to czynniki, które naprawdę warto wziąć pod uwagę, rozważając kupno mieszkania, z którego rodzina ma być zadowolona przez całe dekady!

Opublikowano:
5.11.2022