Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Dla wielu osób zakup mieszkania to decyzja na całe życie – do jej podjęcia warto się zatem przygotować. Jednym z kluczowych elementów jest zebranie możliwie jak największej ilości informacji na temat dewelopera, który jest odpowiedzialny za budowę wybranego osiedla. W przypadku wątpliwości, zachęcamy do udzielenia odpowiedzi na 10 pytań opracowanych pod okiem eksperta, które pomogą pozbyć się ewentualnych wątpliwości.

1. Czy deweloper może pochwalić się co najmniej kilkuletnim doświadczeniem i zrealizowanymi inwestycjami, które zostały dobrze przyjęte przez klientów? TAK / NIE

Komentarz eksperta z Działu Prawnego Ronson Development:
Marta Jankowska: Doświadczenie dewelopera odgrywa bardzo dużą rolę w weryfikacji jego wiarygodności – po obejrzeniu dotychczas zrealizowanych inwestycji można z większą łatwością ocenić standard budownictwa i rzetelność w dotrzymywaniu terminów.

2. Czy deweloper publikuje informacje na temat etapów realizacji swoich inwestycji w sieci? TAK / NIE

Komentarz eksperta:
Marta Jankowska: Otwarta postawa informacyjna świadczy o tym, że deweloper nie ma nic do ukrycia i chętnie dzieli się ze swoimi klientami postępami w pracach konstrukcyjnych. Najczęściej o postępach w budowie czy w sprzedaży informuje na łamach biura prasowego. Jak wyglądają komunikaty informacyjne, można sprawdzić tutaj.

3. Czy o deweloperze można przeczytać w takich dziennikach i portalach, jak Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Housemarket.pl czy Rynek Pierwotny? TAK / NIE

Komentarz eksperta:
Marta Jankowska: Wymienione w pytaniu tytuły to ogólnopolskie dzienniki i portale branżowe, które bardzo często publikują artykuły o najciekawszych projektach mieszkaniowych. Jeśli nazwa dewelopera pojawia się w treści artykułów, oznacza to, że nie mamy do czynienia z firmą „krzakiem”, która funkcjonuje na rynku przypadkowo. Dziennikarze największych pism często poprzedzają swoje informacje rzetelną analizą, na której następnie opierają swoje artykuły. Przykład takiego artykułu znajdziecie tutaj.

4. Czy deweloper jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych? TAK / NIE

Komentarz eksperta:
Marta Jankowska: Obecność na Giełdzie Papierów Wartościowych zwiększa wiarygodność i transparentność firmy. Spółki giełdowe podlegają szczególnym obowiązkom informacyjnym, m.in. regularnie publikują raporty finansowe. Dzięki temu klienci mają możliwość bieżącego weryfikowania kondycji finansowej spółki oraz tego, jak deweloper odbierany jest przez rynek.

5. Czy deweloper umożliwia wejście na zrealizowane już inwestycje? TAK / NIE

Komentarz eksperta:
Marta Jankowska: Możliwość odwiedzenia zrealizowanych inwestycji czy pozwolenie potencjalnym klientom na wejście na budowę potwierdza, że deweloper nie tylko nie ma się czego wstydzić, ale także jest zadowolony z efektów swojej pracy i wychodzi naprzeciw potrzebom klienta.

6. Czy projekty realizowane przez dewelopera kończyły się co do zasady z dochowaniem zapowiadanych terminów? TAK / NIE

Komentarz eksperta:
Marta Jankowska: Bardzo często zdarza się, że klienci dokonują zakupu mieszkania jeszcze na etapie prac budowlanych i na swoje lokum muszą poczekać nawet kilkanaście miesięcy. Oczywiście zdarza się, że z niezależnych przyczyn budowa może się opóźnić o kilka miesięcy. Jeśli jednak opóźnienia są notoryczne i trwają więcej niż pół roku, to decyzję o zakupie mieszkania warto przemyśleć dwa razy.

7. Czy deweloper prowadzi politykę otwartej informacji na temat swojej kondycji finansowej? TAK / NIE

Komentarz eksperta:
Marta Jankowska: Wiarygodność dewelopera zwiększa jego otwarta polityka informacyjna dotycząca wyników finansowych firmy. W przypadku deweloperów notowanych na giełdzie dostęp do takich informacji jest ułatwiony, bo spółki są wówczas zobowiązane do ich publikacji.

8. Czy deweloper zaciąga kredyty w celu realizacji kolejnych inwestycji? TAK / NIE

Komentarz eksperta:
Marta Jankowska: Wbrew pozorom kredytowanie nowych inwestycji to dobry znak w określeniu wiarygodności dewelopera. Zwiększa pewność, że ma on stabilną sytuację finansową i jest odbierany jako wiarygodny kredytobiorca w oczach instytucji finansowych, które takich kredytów udzielają.

9. Czy deweloper jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich TAK / NIE

Komentarz eksperta:
Marta Jankowska: Członkostwo w Polskim Związku Firm Deweloperskich potwierdza stosowanie najwyższych standardów obsługi nabywców. Deweloper należący do Związku nie tylko samoczynnie i dobrowolnie zobowiązuje się do przestrzegania ustalonych standardów, ale jest on także weryfikowany przez Związek, który czuwa nad prawidłowym wykonaniem zobowiązań i reaguje w przypadku zgłoszeń i zapytań od kupujących mieszkania.

10. Czy stan prawny gruntów, na których deweloper realizuje swoje inwestycje, jest uregulowany? TAK / NIE

Komentarz eksperta:
Marta Jankowska: Stan prawny gruntu czy nieruchomości można sprawdzić poprzez uzyskanie odpisu z księgi wieczystej prowadzonej przez właściwy sąd rejonowy. Jeśli deweloper nie ma nic do ukrycia, pracownicy działu prawnego chętnie udzielą pomocy w uzyskaniu takich informacji.

Jeśli na co najmniej 9 z 10 powyższych pytań odpowiedź była pozytywna, oznacza to, że mamy do czynienia z wiarygodnym deweloperem.

Opublikowano:
27.01.2017

Eksperci